Článek
Podle radní Hany Lipovské, která usnesení navrhla, bylo odvolání zákonné, rada jednala s péčí řádného hospodáře a stejně rada postupovala i při odvolání svého poradního orgánu před deseti lety.
Za nezákonný označili postup někteří senátoři a poslanci. Čtyři z pěti členů dozorčí komise rady včetně předsedy Jiřího Staňka pak odeslali radním předžalobní výzvu, kde uvádějí, že ke svému odvolání nevidí důvod, a chtějí, aby jim bylo umožněno dál v komisi pracovat.
„Pokud se protizákonně odvolaní členové odvolají či podají žalobu k soudu, může být výsledkem milionová škoda způsobená ČT. Kuriózní výsledek působení rady, jejíž noví členové si chtěli údajně posvítit na řádnost hospodaření ČT,“ uvedl ministr.
Vedení Rady ČT končí. Ředitel Dvořák mluví o destrukci
Česká televize není podle Zaorálka nekritizovatelná, ale veškerý postup její rady se musí vždy řídit příslušnými pravidly a zákonem. „Vyzývám Radu ČT, aby skoncovala s diletantismem, postupovala napříště odpovědně a kompetentně a neprohlubovala svými kroky nejistotu a chaos. Volba nové dozorčí komise by za této situace byla jen další eskalací problémů, které Rada ČT v posledních dnech svým postupem vytvořila,“ dodal. Rada má novou dozorčí komisi volit na svém středečním zasedání.
Rada ČT dozorčí komisi odvolala předminulý týden. Podle přijatého usnesení to bylo kvůli vážným výhradám k její práci. Nespokojenost vyvrcholila při projednávání směny pozemků pod ostravským studiem, ke kterému podle radních nedodala některé důležité podklady.
Na situaci v radě minulý týden reagoval její předseda René Kühn rezignací, zdůvodnil to tím, že cítí slabý mandát a nesouhlasí s většinou rady. Připojil se k němu i místopředseda Jaroslav Dědič. O situaci v ČT má ve středu jednat s generálním ředitelem Petrem Dvořákem premiér Andrej Babiš.