Článek
O podání žaloby informovala v úterý mluvčí Primy Jana Malíková. Bližší podrobnosti neuvedla s tím, že se vyjádří později. K žalobám již přistoupili i další společnosti, jimž digitální licence nebyla přiřknuta, společnosti STEP PR Miroslava Pýchy a CET 21, provozovatel celoplošné Novy. [celá zpráva]
Držitelé licencí mají nyní obavy ze škod, které by jim mohlo přinést zpochybnění licenčního řízení. V takovém případě by žalovali stát kvůli náhradě škody. Například režisér Fero Fenič uvedl, že do své Febio TV, která v tendru uspěla, investoval několik desítek miliónů korun, možná i sto.
"V případě, že by došlo ke zpochybnění licenčního řízení, pak bude muset tyto náklady převzít stát, protože my jsme všechny požadavky licenčního řízení splnili. Po rozhodnutí RRTV jsme pouze začali toto rozhodnutí důsledně naplňovat tak, jak nám to ukládá zákon," upozornil Fenič.
Celoplošné stanice neuspěly
Prima nabídla k digitálnímu vysílání stanici Prima klub. Nova se v tendru ucházela o čtyři programy Nova seriál, Nova news, Nova film a Nova sport. Ani jedna z celoplošných komerčních televizí však neuspěla. Novela vysílacího zákona pro digitální pozemní vysílání jim nicméně přidělila jeden program navíc jako bonus za to, že se v budoucnu vzdají svých současných analogových kmitočtů. Společnost STEP PR nabízela stanici pro volný čas A je to!
Licence pro digitální vysílání získaly projekty plnoformátových stanic Febio TV, TV Barrandov a TV Pohoda, dále zpravodajská Z1, hudební Óčko a regionální RTA. Od udělení licencí na počátku dubna běží naplno přípravy na jejich start. Zákon jim totiž ukládá začít vysílat do 360 dní od nabytí právní moci rozhodnutí vysílací rady, tedy do příštího jara.