Článek
Odborná porota v čele s Rostislavem Vaňkem a Ivou Janákovou vybrala koncem února 274 exponátů od 120 autorů z 26 zemí. Přehlídku obeslalo zhruba 320 tvůrců.
Výběrová porota v čele s Ruedi Baurem ze Švýcarska je hodnotila v kategoriích knihy a výstavní exponáty, časopisy a noviny, tvorba písma a nová média. Nejpočetněji je zastoupena Česká republika (39 autorů), Japonsko (23) a Rakousko (8).
Velká cena míří do Japonska
Velkou cenu Bienále Brno 2004 porota přisoudila stránkám časopisu, které vytvořil Fumio Tachibana z Japonska. Švýcaři Nicole Barbieri a Markus Bucher získali cenu za úpravu knihy, Zuzana Baťková z České republiky za nejlepší design v kategorii Knihy a výstavní katalogy. "Bylo to pro nás něco nového. Ocenili jsme použití litografie a skvěle zvládnutý kontrast mezi písmem a textem," podotkl Baur.
K bienále patří i doprovodné výstavy, například Osobnosti současné české a slovenské typografie, Česká kubistická kniha, ilustrace Adrieny Šimotové, grafické práce Stanislava Kolíbala. Předseda výstavního výboru Aleš Najbrt upozornil na doprovodnou výstavu prací designéra rakouského původu Stefana Sagmeistera a doporučil i expozici švýcarského designu.
Bienále Brno se poprvé konalo v roce 1963 z popudu výtvarníka Jana Rajlicha staršího, od roku 1966 jako mezinárodní. Společně s Ministerstvem kultury ČR je pořádá Moravská galerie, podílí se na něm i Design centrum České republiky, Dům umění města Brna, Sdružení Bienále Brno a Unie výtvarných umělců ČR.