Článek
Kurátoři Miloš Doležal a Martin Herold výstavu pojmenovali Kdybych já byl krásný jako Dionysos, což je verš, který napsal Zrzavý v mládí. Umělec, jehož rod pocházel z Krucemburku na Havlíčkobrodsku, měl silný vztah také k Humpolci, kde vyrůstala jeho matka a kam také často jezdil.
Osmnáct pokladů malíře Jana Zrzavého
„Jan Zrzavý je autor, který region přesahuje. Je to evropský autor, jenž uchopoval témata, která souvisí s evropskou kulturou. Jednu dobu žil v Paříži, pobýval často v Bretani, jezdil pravidelně do Benátek a na konci života také objevil Řecko,“ říká v podcastu k výstavě kurátor Miloš Doležal.
Hledání tělesnosti i duchovních zdrojů
Výstav Jana Zrzavého (1890-1977) za jeho života i po jeho smrti byla podle kurátorů spousta. V Humpolci se snaží o jiný pohled. „Hledání jeho identity, smyslu života, jeho duchovních zdrojů, jeho pravé tělesnosti, chápaní sebe sama jako vyvolence, který se od dětství toužil stát malířem,“ vysvětluje Miloš Doležal.
V Humpolci vystavují 49 děl Jana Zrzavého včetně aktu ležící bohyně Diany, který je ze soukromé sbírky a nebyl vystaven asi padesát let. Zahrnuje i malířovy četné starověké, biblické, ale také vaginální motivy.
„Napětí mezi posvátným a smyslným či erotickým je něco, co charakterizuje Zrzavého ranou tvorbu, ale prochází jeho dílem až do konce,“ doplňuje druhý z kurátorů Martin Herold. Typické pro Jana Zrzavého byly také autoportréty v různých fázích života a stylizacích.
Zápas s vlastní homosexualitou
Podle tvůrců Jan Zrzavý zápasil se svým tělem a homosexuální orientací ve značně konzervativním středoevropském prostředí. „Hledal východiska ze svého určení a nacházel je v umění a duchovních světech,“ míní Miloš Doležal.
Ale výstava neukazuje jenom tvorbu autora, s nímž si neodmyslitelně spojujeme červenou čepičku s bambulkou. Kurátoři „pozvali“ také umělce, kteří vedou se Zrzavým skutečný či pomyslný rozhovor. Například Odilona Redona, Josefa Čapka, Bohumila Kubištu, Otakara Mrkvičku, ale i současné umělce.
Zóna pro umění 8smička vznikla v hale číslo 08 bývalé textilní továrny v Humpolci v roce 2018. Vstupné na výstavu, která začala už v půlce června a potrvá do konce září, je symbolických 8 korun. Otevřeno je od středy do neděle od 10 do 18 hodin.