Článek
Ve finále druhého večera festivalu spolu na hlavním pódiu, jež připomínalo obří pyramidu, jamovali Paul McCartney, Bruce Springsteen a Dave Grohl. Střídali se v krátkých kytarových sólech do písně The End.
Oba přeletěli oceán, jen aby s McCartneyem každý zahrál dvě písně.
Paul McCartney also brought out Bruce @Springsteen during his Glastonbury set to perform "Glory Days."
— Consequence (@consequence) June 25, 2022
WATCH: https://t.co/JuFKvH0p3vpic.twitter.com/inKTiehFNz
Dave Grohl has only turned up with @PaulMcCartney @glastonbury #glastonbury2022 pic.twitter.com/kEbNl409XC
— Ryan D (@Doug__85) June 25, 2022
Návštěva koncertu Paul McCartneyho, který před pár dny oslavil osmdesáté narozeniny, byla úctyhodná - na farmě s ním zpívalo více než sto tisíc lidí.
Koncert odpálil klasikou Can’t Buy Me Love a moře lidských těl se ihned začalo vlnit do rytmu. Nad prostorem před pódiem vlály fanouškovské vlajky, jedno z poznávacích znamení festivalu Glastonbury. Lidé rozžehli první světlice a dýmovnice.
„Všichni chtějí slyšet písně od Beatles a my to poznáme,“ poznamenal McCartney v první půli vystoupení, jíž prokládal svou pozdější tvorbou s kapelou Wings.
„Když je hrajeme, rozsvítí se před námi oceán světel z mobilů. Vypadá to jako galaxie. A když hrajeme novější věci, vidíme jen tmu. Jenže my nové skladby hrát budeme, nesejde nám na tom,“ prohlásil.
Za mikrofonem občas působil zaskočeně, vypadal, že neví, co říct. Všechny písně ale přednesl naprosto suverénně. Jako by jeho hlavním jazykem byla hudba.
Hlas občas ztrácel na intenzitě, což je vzhledem k věku nevyhnutelné. Přesto hlasivky dokázal vybičovat i do vysokých poloh, a hlavně velkolepý sbor před pódiem s ním odzpíval většinu koncertu slovo od slova.
Písně z jeho bezmála sedmdesát let dlouhé kariéry mají Britové zakódované v DNA. Provází je celé jejich životy a tohle propojení bylo na Glastonbury všudypřítomné.
Druhou půlku koncertu McCartney pojal jako cestu napříč historií Beatles. „Teď vás zavedu do malého přístavu na severu Anglie, jmenuje se Liverpool,“ uvedl píseň In Spite of All the Danger. Vzpomněl, jak se ještě coby skupina s názvem Quarrymen skládali na pět liber, aby mohli pořídit první nahrávku.
Ve finále do rytmu klasik Let it Be a Hey Jude z pódia žhnuly obří plameny, nad pódiem pojmenovaným Pyramida Stage vybuchoval ohňostroj.
Kdo čekal velkolepý koncert, odcházel zaskočen a dojatý. Billie Eilish, která na stejném pódiu vystoupila o den dříve, by se mohla učit, jak vypadá vystoupení hlavní hvězdy Glastonbury.