Článek
Poesiomaty umisťuje do ulic českých a zahraničních měst od roku 2015 spolek Piana na ulici kavárníka Ondřeje Kobzy. První se objevil na náměstí Míru v Praze 2.
„Vždycky jsem si myslel, že je to tak skvělý nápad, že musí dobýt svět. Myslel jsem, že mi lidi budou volat, že o něj mají zájem, ale osm let se nic nedělo. Tak jsem začal hledat příležitost, jak dál,“ vyprávěl na slavnostním odhalení Kobza.
Změnil náplň, takže zatímco ten první byl především jukeboxem na poezii, dnes nabízí širokou paletu zvukových forem od básní a písní přes archivní nahrávky až po vyprávění pamětníků či autentické zvuky.
Asi před třemi a půl lety se Kobza spojil s architektem Jakubem Ciglerem, podle jehož návrhu se spodní část náměstí proměnila, zda sem svůj poesiomat může umístit. Komise rady hlavního města, která se zabývá uměním ve veřejného prostoru, to nakonec doporučila.
„Jsem opravdu šťastný, že zde naše bájná verneovská roura konečně stojí a vytváří tak jakýsi drobný protipól velkolepému Myslbekovu pomníku,“ řekl s úsměvem Kobza, který doufá, že podobně jako si lidé dávají sraz u koně, tak se třeba budou scházet u poesiomatu.
Zařízení po zatočení klikou odvypráví příběh jednoho z nejvýznamnějších míst české historie prostřednictvím úryvků z povídek, historických reportáží, písní, básní. Lidé uslyší například proslov, kterým byla vyhlášena Československá republika v roce 1918, autentický projev prezidenta Klementa Gotwalda začínající slovy Právě se vracím z Hradu z února 1948 nebo poslední slova studenta Jana Palacha.

Zařízení přináší dvacet nahrávek.
Podle dramaturga Martina Hány tento poesiomat skýtá asi nejnadupanější a nejlepší dramaturgii v jejich historii. „Je za tím víc než rok práce. Myslím, že tam není žádné slabé místo,“ poznamenal. Z nahrávek pak vypíchl proslov Václava Havla a první zpěv Marty Kubišové po dvaceti letech v listopadu 1989.
Oživí prostor
O životě na náměstí v průběhu 20. století se rozpovídal publicista Jan Vomáčka. „Tato záležitost malinko oživí tenhle bývalý bulvár. Nemám rád tuhle variantu, je to podivný pokus,“ komentoval pamětník nedávnou proměnu plochy. Ocenil ale, že Kobza sem vnáší něco normálního a kus života.
O přístroj se bude starat Sdružení Nového Města pražského, partner Prahy 1 pro koordinaci správy veřejného prostoru na Václavském náměstí a v ulicích 28. října a Na Příkopě. „Tohle místo je hrozně hlučné, navštěvované a věci jako poesiomat lidi trošičku možná zastaví, připomenou jim historii,“ podotkla za spolek Monika Vlková.
Nový poesiomat je v pořadí asi osmdesátým zařízením svého druhu v Česku. Vyšel na 250 tisíc korun. Financoval jej magistrát a Praha 1. Básně zní také v Paříži, Dublinu, Heidelbergu či Buffalu.