Článek
Ostrava se pyšní například obří třicetimetrovou Madonou Ostravicí, která je zatím největším muralem v České republice, či velkoplošnou malbou Černého koně a Zdí našeho kmene nad slavným fotbalovým stadionem Bazaly.
Ve velkém se ale malují i podchody, kryty a nyní i zeď u Knihovny města Ostravy ve Vítkovicích. Právě ji dokončil multižánrový ostravský umělec Jan Bogy Lörincz, který je také autorem obřího muralu na Bazalech a malby na krytu civilní obrany v ostravských Vítkovicích.
„Poprvé jsme vítkovického rodáka Jana Bogyho Lörincze a jeho spolupracovníka Josefa Chosé Jusku oslovili vloni, kdy jsme chtěli oživit zrekonstruovaný kryt civilní obrany v Kutuzovově ulici. A protože mělo jejich dílo příznivý ohlas u veřejnosti, rozhodli jsme se ve spolupráci s touto autorskou dvojicí pokračovat,“ vysvětlil starosta Vítkovic Richard Čermák (Ostravak).
Malba je v českém výtvarném umění excelentní disciplína
Nová malba jako pocta literatuře
Radnice tak nechala betonové části u městské knihovny očistit a upravit, takže se umělci mohli v polovině června pustit do práce. Vzniklo dílo plné fantazie, které vzdává hold literatuře.
„Zatímco vloni Lörincz na krytu nedaleko knihovny vytvořil interaktivní reliéf s motivem vítkovických industriálních staveb, letos jsou tématem knihy,“ upřesnil starosta.
„Knihy symbolizují půdu, z níž vystupuje úroda v podobě nejrůznějších obsahů a témat. Z otevřených stránek se linou rozmanité motivy jako dobrodružství, architektura, romantika, fantazie, cestování, ale třeba i domácí zvířata, střihy pro švadleny nebo vesmír,“ popisoval autor nového ostravského street artu Jan Bogy Lörincz.
Dodal, že knihovnu si představil jako pole plné poznání, fantazie a snů, jehož úroda dozrává v hlavách čtenářů. Do malby ukryl ve větě i slovní hříčku. „Jde o skrývačku, v níž lze například najít slovo Vítkovice,“ usmál se.
Vedení ostravských Vítkovic chce prostřednictvím street artu oživit i další betonové plochy v obvodu.
Procházka po malbách
Ostravské infocentrum už nabízí i zhruba pětikilometrovou procházku po galerii pod širým nebem, tedy po zajímavých ostravských muralech a graffitech. Vede z ostravské Černé louky přes centrum města až do národní kulturní památky Dolní oblast Vítkovice.
Lidé tak například uvidí díla světoznámého amerického výtvarníka Nilse Westegarda, který má v centru Ostravy kromě obří madony i první ostravský mural zpodobňující dívku Taylor. Vznikl v roce 2014.
Velmi působivý je i mural Skok polského street artisty Mariusze „M-City“ Warase z roku 2020 na Nádražní ulici. Malba je inspirována legendou o vzniku znaku města Ostravy.
Českou tvorbu na ostravských zdech prezentují malby Jana Bogyho Lörincze, Nikoly Khoma Vavrouse, Marka Číhala, Jana Kalába, Martina Sabon Sněhoty či Petry Sasanky Ghergertz.