Článek
Čtyři černě oděné postavy zamířily 1. máje na výstavu Meze tolerance na pražské Staroměstské radnici. Exponáty postříkaly černým sprejem, zurážely kustody a zničily projektor.
Výstava byla jakýmsi uměleckým počinem, kdy si vystavující umělci vytkli za cíl zmapovat zákaz Komunistického svazu mládeže (KSM). Tím pádem vyvolávala akce na veřejnosti rozporuplné ohlasy.
Původně měla být výstava otevřená pro veřejnost na Staroměstrské radnici až do 1. června, po incidentu byla uzavřena a Galerie hl. m. Prahy se rozhodla výstavu ukončit. Rozsah poškození je totiž příliš velký.
.: Výstava Meze tolerance skupiny Guma Guarfoto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek
Na výstavě byly k vidění prapory a letáky, které KSM používala i video z jejích akcí. První část expozice tvořila zarámovaná korespondence mezi Komunistickým svazem mladých a justičními orgány.
.: Vystavená korespondencefoto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek
Umělci pak celý prostor doplnili o ústřední malbu. Jejich vlastním dílem bylo také natočené video, ve kterém se ptali studentů, co si o tomto zákazu myslí a zda-li vůbec vědí, že byl Komunistický svaz mládeže zakázán. Video prokazovalo, že informovanost veřejnosti o tomto prvním politickém procesu není velká. Mnoho studentů ale zákaz považovalo za zbytečný.
.: Video natočeníé skupinou Guma Guarfoto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek
Skupina sama o tomto zákazu říká: "V říjnu 2006 bylo Ministerstvem vnitra ČR vydáno rozhodnutí o ukončení činnosti Komunistického svazu mládeže. Po odvolání k městskému soudu v Praze bylo toto rozhodnutí v březnu 2008 potvrzeno."
.: Výstava Meze tolerance skupiny Guma Guarfoto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek
"Přestože členové skupiny Guma Guar v žádném případě nepatří mezi členy, příznivce ani sympatizanty tohoto hnutí, považují zákaz Komunistického svazu mládeže za vážné porušení práva na svobodu slova," dodávají členové Guma Guar.
Skupina Guma Guar s programem KSM nesouhlasí
To, že skupina s programem KSM nesouhlasí, dala jasně najevo. Výstava byla koncipována jako odstrašují (díky tomu jak členové skupiny prostor galerie "vydesignovali") a jejím cílem bylo ukázat KSM jako demagogickou organizaci. Umělci tak už pouhým způsobem aranžmá chtěli vyjádřit svůj názor.
.: Cílem vystavy bylo upozornit na porušování některých práv.foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek
Často stačí pouze některé artefakty vystavit a veřejnosti tak připomenout o co jde. Výtržníci to ale zřejmě nepochopili. Umělcům šlo hlavně o to, aby se společnost začala více informovat, pokud jde o věci týkající se její svobody.
Kritika kapitalistické společnosti je této skupině vlastní
Skupina svou tvorbou navazuje na sociální kriticismus třicátých let a tedy na jednu z mocných teorií umění a sice, že umění by mělo hovořit k problémům dneška. K tomu umělci použili veškerých prostředů, které jem připadali náležité.
.: Jeden z předchozích projektů skupinyfoto: Galerie hlavního města Prahy
Jméno skupiny - Guma Guar - je potravinářské pojidlo, které se přidává do konzerv všeho druhu. Skupina se věnuje kritice konzumentství, kapitalismu a upozorňuje na problémy, kterým by společnost měla věnovat pozornost. Rozhodně se tedy nebojí problémů, nevyhýbá se jim a nezříká se politického názoru.