Článek
Zatímco předchozí dvě knihy, Písání (1964) a Španěl na vesnici (1965), napsal a vydal ještě v době první fáze existence skupiny Beatles, kolekci shrnující pozdější prózu vydal až po definitivním rozpadu slavné liverpoolské skupiny.
Absurdní texty a vynalézavá hra s jazykem
Rané Lennonovy texty pocházejí z počátku šedesátých let minulého století a jsou obsaženy v knize Písání (česky kniha vyšla v roce 1996).
Absurdní krátké texty a básničky jsou postaveny především na vynalézavé hře s jazykem, posouvání slovních významů či netradičních mluvnických novotvarech a popírání obvykle zažitých forem, daných dějů a spádu příběhů. To ovšem není v britské literární tradici rozhodně nic neobvyklého.
Publikace Španěl ve vesnici vyšla česky v roce 1999, graficky se na ní podílel výtvarník Štěpán Dančo a také v ní si John Lennon pohrává se svým rodným jazykem, překonává zaběhlé mluvnické obraty.
Kniha Nanebepění je složena už z pozdějších a vyzrálejších literárních textů a doprovázejí ji také autorovy ilustrace z let 1968–1979.
Publikace obsahuje mimo jiné slavnou Baladu o Johnovi a Yoko, ve které Lennon popisuje seznámení se svou femme fatale, japonskou avantgardní výtvarnicí a hudebnicí Yoko Ono.
Dále reaguje na rozpad Beatles, pronásledování americkými i britskými úřady či spojení s americkým undergroundem.
Jeho beletrie je parodií na každý druh psaní a svou jazykovou hravostí navazuje na tradici, jež je v britské literatuře známá jako poetika nesmyslu.
Hudebník John Lennon byl zavražděn 8. prosince 1980 před newyorským domem The Dakota, kde tehdy bydlel, vyšinutým fanatikem Markem Davidem.