Článek
• text sociologa Karla Černého o podzemních válkách s teroristy; proč si Tálibán, Islámský stát či Hamás oblíbily tunely a skrýše v podzemí, v čem je taková strategie boje proti silnějším armádám západních států úspěšná a proč bez likvidace labyrintu budovaného pod Gazou nedokáže nikdo nad územím převzít kontrolu?
• recenzi Matěje Metelce na knihu spisovatele a esejisty Pankádže Mišry Věk hněvu; z čeho podle Mišri pramení zlost, která se šíří od Spojených států po Rusko, od Brazílie po Indii, překračuje hranice náboženství i kultur a sdílejí ji chudí i bohatší – a jaká logika vede k volbám autoritářů a k politickému násilí?
• text Zuzany Kultánové o seriálu Iveta; jak se Iveta Bartošová znovu stala prostředkem výdělku kulturního průmyslu, tentokrát v roli světice, co to vypovídá o nás divácích, kteří se dojímáme hlavně nad vlastním dojetím, a co nám seriál připomíná o podhoubí (nejen) českého showbyznysu?
• rozhovor s popularizátorem audioknih Lukášem Vavrečkou; jak audioknihy oživují kouzlo vypravěčství, které z našich životů začalo mizet, proč by spisovatelům pomohlo, kdyby si své texty četli nahlas – a jak kvalitě audioknižní produkce pomáhá cena Audiokniha roku, jejíž aktuální ročník vyhlásí výsledky zítra večer?
• sloupek Terezy Šimůnkové o souvislostech chystaných změn českého školství; proč nemá smysl za každou cenu „dohánět Západ“, proč v řadě zemí prochází revizí mantra „vždyť si to stačí vygooglit“ a v čem nám (zdánlivě paradoxně) prospívá memorování faktů?
• krátké glosy o dvou knihách; básnické sbírce Terezy Bínové Červený obr, oceněné minulý týden Magnesií Literou za poezii, a publikaci Martina Nekoly Metropole české Ameriky