Článek
"Oproti předchozím ročníkům jsme letos začali dříve, protože původní termín zasahoval do zkouškového období a dělalo nám to potíže," oznámil ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev. Studenti budou v areálu vily slavného obuvníka pracovat do 23. června, kdy se v podvečer uskuteční slavnostní vernisáž nových soch.
Cílem nadace je v duchu bývalých baťovských tradic rozvíjet talent mladých umělců, dát jim prostor zrealizovat jejich myšlenky, vyzkoušet si práci s různými materiály a zařízením a představit svá díla veřejnosti.
Práce se stoletými duby
Letos studenti pracují pouze se stoletými duby, v předchozích letech to bylo například i smrkové dřevo. I proto se dodavatelem suroviny tentokrát nestal podnik B.F.P. Lesy a statky Tomáše Bati.
"Soustřeďuje se zejména na smrkové dřevo. Dodavatele nám ale doporučil. Kmeny stromů pocházejí z Lukovačka," poznamenal Velev. Dubové dřevo patří svými vlastnostmi mezi nejvhodnější materiály pro sochařskou práci.
Zvláštností letošního symposia bude sobotní společná práce všech zúčastněných sochařů na dřevěné skulptuře, která vznikne v parku naproti Baťově vile z obrovského jilmu. Sádrový model díla vytvořil akademický architekt a odborný garant sympozia Michal Uher podle skici svého otce, zemřelého, významného slovenského sochaře Rudolfa Uhera.