Článek
„Inscenace Kytice patří ke stálicím repertoáru činohry Národního divadla, je to oblíbený titul. Od své premiéry v roce 2019 dnes (ve středu) slavíme 120. reprízu,“ vysvětlil mluvčí divadla Tomáš Staněk důvod oslav.
„Kytici mám rád, použil jsem z velké části ty nejslavnější verše, které by si velká část národa měla pamatovat, protože jsou do nás od dětství, řekněme, vtloukány,“ uvedl pro Novinky art director celé show Jan Morávek.
K veršům se přidala také hudba a baladické motivy z nejznámějších básní ze sbírky, vizuální show připomněla i požár divadla a jeho hašení či motivy v Česku oblíbeného zlatavého moku.

Videomapping na Národní divadlo
„Měšťanský pivovar přispěl na sbírku Národního divadla při jeho stavbě, a když došlo k tomu nešťastnému požáru, tak také pomohl iniciovat jednu z významných sbírek, která vedla ke znovupostavení divadla,“ doplnil Staněk.
Druhý videomapping na divadlo
Středeční projekce trvala necelé čtyři minuty a promítala se opakovaně po dobu zhruba hodiny. I když je videomapping na budovu Národního divadla výjimečnou akcí, nešlo o první podobnou projekci. Tu objekt zažil už v roce 2018, kdy si divadlo připomínalo výročí požáru ze srpna 1881.
„Připravit videomapping trvá standardně kolem dvou až tří měsíců, tento trval něco přes dva měsíce. Pracovalo na tom víc než šest animátorů, velká část je produkce a mám i špičkového zvukaře, je to spolupráce mnoha lidí, není to čistě autorský projekt,“ vysvětlil Morávek.
K projekci využili hlavní loď divadla, vynechali střechu, která se „ohýbá“, a nesměli z bezpečnostních důvodů promítat méně než tři metry od země, kde jezdí auta a tramvaje. Důležitý pro ně byl také reliéf a struktura budovy samotné.

Akci si nenechala ujít řada lidí.
„Budova divadla je sama o sobě jedna z nejnáročnějších, na kterou jsme promítali, protože je velmi plastická, a prokreslit všechny prvky nebylo jednoduché. Ať už to jsou okna, nebo je tam balkon, který je čtyři metry hluboký, tam ta kresba byla náročnější,“ zmínil umělecký šéf projektu, co jim dalo zabrat.
Oblíbená už od svého vydání
Inscenace Národního divadla Kytice vychází z balad Karla Jaromíra Erbena inspirovaných lidovou slovesností. Její režie se ujalo tvůrčí duo SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.
„V inscenaci hrají hvězdy Národního divadla, jmenovat můžu namátkou Ivu Janžurovou, Taťjanu Medveckou nebo Františka Němce,“ doplnil Staněk.
„Já jsem shodou okolností tu inscenaci viděl před pár měsíci, protože tam hraje moje kolegyně Anička Fialová, a moc se mi to líbilo, takže se nedivím, že se Kytice hraje takhle dlouho, že na ni diváci stále chodí. Ta inscenace se povedla, je velmi obrazová, mám rád i režijní tandem SKUTR, oni s těmi obrazy pracují velmi dobře a poutavě,“ nechal se slyšet herec Vojtěch Vodochodský, který se na videomapping také přišel podívat.

Sbírku Kytice z pověstí národních vydal poprvé roku 1853 pražský nakladatel Jaroslav Pospíšil.
Už v době vydání knihy v roce 1853 sklidilo dílo pozitivní ohlasy a je oblíbené dodnes, o čemž svědčí i zmiňovaných 120 repríz představení v Praze. Kytice se dočkala nejen řady dramatických adaptací, ale také rozhlasového a hudebního zpracování či filmové verze. Film Kytice natočil v roce 2000 F. A. Brabec a získal za něj několik Českých lvů.