Článek
„Výstava je unikátní z vícero důvodů. Například proto, že zde vystavujeme sto šedesát originálů kreseb z fondu Paláce ilustrace v Českém Krumlově, které byly prezentovány ve slavných světových muzeích a galeriích od New Yorku přes Paříž až po Japonsko,“ ukazoval Novinkám vedoucí dramaturg ostravského CKV Dominik Beneš.
Dodal, že mimořádná je výstava i v tom, že jde o ucelenou sbírku původem ze Švýcarska, která tam vznikla v době totality, kdy čtyři nejcennější autoři polské ilustrace a grafiky mohli v knihách vycházet pouze tam, nikoliv například v Polsku či v Česku.
„Navíc nikdy tito tvůrci nebyli vystavováni společně na jedné výstavě, to se podařilo až nyní tady u nás,“ vysvětloval Beneš s tím, že oněmi polskými mistry ilustrace jsou Józef Wilkoń, Jan Lenica, Stasys Eidrigevičius a Olga Siemaszko.
Proč je kráva zelená a kůň létá po obloze? Vídeňská Albertina zve na Marka Chagalla
Největší světoví ilustrátoři
Ostravský dramaturgický tým se rozhodl průřez jejich poetickou tvorbou veřejnosti ukázat v předvánočním a vánočním období, kdy je pohádkový čas. Největší část výstavy tvoří dílo Józefa Wilkoně, který je považován za jednoho z nejlepších světových ilustrátorů.
„Zároveň je malířem, sochařem i scénografem. Jeho fascinující zobrazení zvířat je plné emocí a života. Wilkońova díla jsou zastoupena v prestižních muzeích po celém světě, kde je jeho tvorba obdivována a oceňována pro unikátní umělecký styl,“ popisoval Beneš.
Stasys Eidrigevičius je zase mistrem mnoha uměleckých forem od ilustrace přes sochařství, grafiku a malbu.
„Jeho práce propojuje sny a realitu a nabízí svět tajemství a symboliku. Eidrigevičius je rodákem z Litvy, ale celý život tvořil v Polsku. Jeho díla se také vystavují po celém světě,“ ukazoval vedoucí dramaturg.
Protipólem Eidrigevičiusova tajemného světa je legenda polského plakátu Jan Lenica, který proslavil svou tvorbou nejen polskou kinematografii, ale i celosvětovou vizuální kulturu.
Navrhl například plakáty k filmům Romana Polanského a spolupracoval na významných projektech, jako je třeba vizuál pro olympijské hry.
Poslední vystavovanou polskou umělkyní je Olga Siemaszko, která formovala celé generace polských ilustrátorů, včetně tří zmíněných. Její díla jsou synonymem pro počátky polské ilustrace pro děti.
Výtvarný ateliér
Součástí ostravské výstavy je i výtvarný ateliér pro děti, kde mohou kreativně tvořit a vypracovávat různé úkoly v rámci Hry fantazie.
„Mohou si zde například postavit ptačí budku nebo budou hledat rozdíly mezi zvířaty z vystavených ilustrací,“ ukazoval Beneš.
Výstava je otevřena každý pátek od 15 do 19 hodin, v soboty a neděle od 10 do 19 hodin.