Článek
K vidění je na výstavě s názvem Verwobene Sphären více než sto děl obou umělců, především malby, ale i sochy.
„V bazénové i podbazénové hale, ale i v grafickém kabinetu představujeme malby monumentálního i menšího charakteru a unikátní sbírku kreseb, která je vidět řidčeji. Gros tvoří díla z posledních deseti let, ale je zde i pět děl speciálně vystavených poprvé u nás v liberecké galerii,“ popsal ředitel OGL Filip Suchomel, který je společně se svojí manželkou Marcelou Suchomelovou kurátorem výstavy.
Připravovali ji rok a půl a instalace expozic byla zcela v jejich režii. Díla totiž až do okamžiku, kdy dorazila do Česka na libereckou výstavu, viděli pouze na snímcích a v reálu se jim odhalila až teprve před samotnou instalací. Rovněž umělci jejich rozmístění spatřili až těsně před zahájením výstavy.
Mílu Fürstovou objevil svět díky kapele Coldplay, teď výtvarnice okouzlila Hradec Králové
„Bylo pro nás překvapením, jak je výstava ztvárněná a jak někdo jiný, kdo výstavu sestavuje, najde nové souvislosti,“ okomentovala libereckou prezentaci Rosa Loy.
Oba výtvarníci přijeli výstavu zahájit osobně a nenechali si ujít ani prohlídku Liberce a Ještědu, oba totiž město na severu Čech navštívili pouze v dětství, a tak si chtěli připomenout místa, která před moha lety viděli.
„Nastala situace, že můžeme vystavovat v menší galerii, která je trochu stranou hlavního proudu. Známe zejména metropole a připadá nám, že míra srdečnosti je větší v menších městech,“ komentoval Neo Rauch.
Umělci Rosa Loy a Neo Rauch vystudovali prestižní lipskou Hochschule fūr Grafik und Buchkunst, jednu z nejstarších středoevropských uměleckých akademií.
Oba autoři ve své tvorbě kladou důraz především na uměleckou svobodu projevu, nekonečnou představivost a citové vazby k rodnému kraji.
„Jejich obrazy jsou především odrazem subjektivních niterných emocí i reálných představ propracovaných do jedinečných vizuálních výpovědí. V malbě sice pracují s prvky realismu, ale neutuchající imaginace v jejich dílech zcela stírá hranici mezi sny a různými časoprostorovými rovinami, a to i díky vzájemnému partnerskému respektu a tvůrčí sebereflexi,“ vysvětlili kurátoři výstavy.
A doplnili: „Výrazný je tu zejména vliv surrealismu a expresivity, který se projevuje osobitým a jedinečným uměleckým projevem v přidané hodnotě významů nebo jen v narativních kompozicích s volně plynoucími slovesnými, pohádkovými či mytologickými prvky.“
Díla obou umělců patří ve světě k vysoce ceněným a končí především v soukromých sbírkách. Jejich umělecká i finanční hodnota je vysoká.
Jejich výstava patří mezi nejdražší výstavy, které liberecká Oblastní galerie připravila a pojištění děl se šplhá k vyšším desítkám milionů korun.
Výstava bude v Liberci k vidění do 26. ledna 2025.