Článek
Po slavnostním zahájení jednoho z nejvýznamnějších filmových festivalů na světě se hostům promítne ve světové premiéře film Birdman mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua, který se poprvé celosvětově proslavil v roce 2000 snímkem Amores perros - Láska je kurva. Hlavní roli v něm má americký herec Michael Keaton.
O hlavní cenu, Zlatého lva, bude tradičně soupeřit 20 vybraných snímků především z Itálie, Francie a USA. Porotu povede 53letý francouzský hudební skladatel Alexandre Desplat, držitel Zlatého globusu za hudbu k filmu Barevný závoj a také dvou Césarů. Zlaté lvy v minulých ročnících získala celá řada slavných osobností světového filmu v čele s Akirou Kurosawou, Michelangelem Antonionim nebo Luisem Buňuelem. Československo tuto trofej ukořistilo jen jednou, a to v roce 1947 za film Karla Steklého Siréna.
Benátský festival se začal pořádat před více než 80 lety. Je nejstarším světovým festivalem a koná se zřejmě v nejatraktivnějším prostředí, když hvězdy přijíždějí na červený koberec na ostrově Lido ne v limuzínách, ale v motorových člunech. Přesto má festival - podobně jako celé město - potíže, aby udržel hlavu nad vodou, poznamenala agentura Reuters.
Umění, nebo supermarket
„V posledních letech ztrácel trochu směr,” řekl Scott Roxborough z listu The Hollywood Reporter. Ředitel festivalu Alberto Barbera, který se vrátil v roce 2012 po osmileté přestávce, ale zavedl řadu inovací. Snaží se zachovat význam festivalu v době, kdy jej newyorská přehlídka v Tribece začínala zastiňovat, pokud jde o uměleckou úroveň, a kdy se festival v Torontu zahajující příští týden stal globálním filmovým supermarketem.
V Torontu se promítají stovky filmů, zatímco v Benátkách 55, z toho 20 v hlavní soutěži. Celkem 14 snímků uvede sekce Benátské dny, kde budou tvůrci poprvé soutěžit o cenu v hodntě 20 000 eur (asi 560 000 korun).
„Nehledáme filmy středního proudu. Hledáme tvůrce, kteří natočili film odklánějící se od jejich tradičního stylu,” řekl agentuře Reuters ředitel této sekce Giorgio Gosetti. „Filmové festivaly jsou dnes továrnami a supermarkety, kam každý chodí nakupovat výrobky, s nikým nemluví, pak jde k pokladně a zaplatí,” řekl Gosetti ve zjevné narážce na torontský festival.
Podle Reuters ale festivaly stále více potřebují tyto „supermarkety”, kde vlivní lidé filmového světa dělají obchody. A Barbera je oceňován za to, že před třemi lety v Benátkách s velkým zpožděním zavedl filmový trh. Loni zaznamenal trh 25procentní nárůst počtu distributorů, producentů a agentů, kteří se ho účastní. Podle Johna Hopewella, reportéra Variety, mají ale Benátky před sebou v tomto směru ještě hodně práce. „V Benátkách je na 1400 zástupců filmového průmyslu. To je jen o málo víc, než na přehlídkách v Locarnu, kde jich je 1070, a v San Sebastianu s asi 1000 účastníky,” řekl Hopewell.