Hlavní obsah

Utopil se v Radbuze. Dobřany připomenou osud významného barokního skladatele

Dobřany

Ve vrcholném baroku patřil k nejvydávanějším a nejpopulárnějším domácím skladatelům. Díla Jana Josefa Ignáce Brentnera se dostala nejenom do celé střední Evropy, ale také do Jižní Ameriky. Slavného rodáka z Dobřan na jižním Plzeňsku teď připomene pomník.

Foto: město Dobřany

Instalace pomníku, jenž připomíná významného barokního skladatele Jana Josefa Ignáce Brentnera.

Článek

Skulptura se nachází u řeky Radbuzy, kde komponista v roce 1742 utonul. „Přesné místo ani okolnosti jeho smrti nikdo nezná. Ale domníváme se, že se utopil někde u kamenného mostu,“ přemítal starosta Martin Sobotka (Aktivní Dobřany).

Předloni v lokalitě vznikly Brentnerovy sady, jež město postupně přeměňuje v odpočinkovou zónu. „Řekli jme si, že to chce ještě umělecké dílo. Z několika nápadů nakonec zvítězil návrh sochaře Václava Fialy,“ doplnil.

Není jasné, jak vypadal

Pomník se skládá ze tří částí. První je historický barokní portál, jímž návštěvník projde k žulové siluetě mužské postavy. „Není totiž jasné, jak Brentner vypadal,“ upozornil Jan Vozár. Působí jako ředitel dobřanské základní umělecké školy a zároveň je členem týmu, jenž se o pomník zasadil.

„Třetí část tvoří zrcadlo odrážející řeku Radbuzu, která se stala pro skladatele osudnou. V matrice zemřelých tehdejší kaplan napsal, že Brentner zemřel ve dvaapadesáti letech jako svobodný mládenec. Trpěl epilepsií a byl znám jako vynikající a slavný komponista, jehož si vysoce i nízko postavení lidé vážili,“ zmínil Vozár.

Foto: město Dobřany

Zahalený pomník připomínající barokního skladatele a dobřanského rodáka Jana Josefa Ignáce Brentnera

O životě významného rodáka se však mnoho informací nedochovalo. „Narodil se třetího listopadu 1689 v Dobřanech do rodiny starosty a člena městské rady, který proslul svým bojem za práva měšťanů vůči klášterní vrchnosti a jejím reprezentantům,“ doplnil.

Hudba se dostala do Ameriky

Mladý Jan Josef Ignác vystudoval u jezuitů v Jindřichově Hradci. Následně působil v Praze, kde vydal minimálně čtyři sbírky svých skladeb.

„Komponoval hlavně duchovní árie a instrumentální koncerty. Jeho hudba doznala značného rozšíření po celé střední Evropě. Díky jezuitským misionářům se dostala dokonce do Jižní Ameriky, kde se hraje dodnes,“ zdůraznil ředitel základní umělecké školy.

Dodal, že v zahraničí je Brentner daleko známější osobností než v České republice. „Vždyť byl ve své době jedním z našich nejvydávanějších a nejpopulárnějších skladatelů,“ podotkl Vozár.

Slavnostní odhalení pomníku se koná v neděli, kdy uplyne 335 let od Brentnerova narození. Akce začíná v 18 hodin, následuje koncert v místním kostele svatého Mikuláše, jehož se ujme soubor Ensemble Inégal.

Otce i syna za války po udání popravili. Rodina dostala jejich zkrvavené košile

Domácí
Související témata:
Josef Ignác Brentner

Výběr článků

Načítám