Článek
Bauhaus využívá městská galerie současného umění PLATO, která sídlí hned vedle hobbymarketu v opravených památkově chráněných jatkách. Město však ve středu rozhodlo, že na konci letošního června veškeré aktivity v Bauhausu skončí, objekt se uzavře a následně bude zdemolován. Demoliční výměr ještě město nemá.
Umělci však chtějí zachovat fungování vzdělávacích a komunitních programů v bývalém hobbymarketu až do doby, kdy bude znám výsledek urbanistické soutěže na proměnu této lokality. Vadí jim, že vedle architektonického skvostu v podobě jatek vznikne na několik let proluka.
Vznikla i petice
V Ostravě kvůli Bauhausu vznikly i dvě petice. Jednu spustila umělecká veřejnost za prodloužení aktivit v hobbymarketu a podepsalo ji 2700 lidí, druhá petice chce zbourání Bauhausu a podpořilo ji pouze šest osob.
„Proto je jasné, že i veřejnost podporuje naši výzvu na prodloužení uměleckých aktivit v Bauhausu, kam za rok přijde kolem dvaceti tisíc lidí a kde fungovalo 55 organizací,“ sdělil zastupitelům zástupce organizátorů výzvy Ondřej Rybníček.
Dodal, že jsou všichni hlavně zklamaní reakcí města na jejich otevřený dopis.
„Město si vzalo tři měsíce na to, aby se vyjádřilo k našim argumentům a odbornému náhledu. Přišel nám však dopis jen na A4, kde se ve zkratce píše, že naše petice není petice a že už zastupitelstvo rozhodlo a žádné nové informace ve věci nejsou. Mrzí nás, že jsme nebyli pozváni na žádné jednání se zástupci města. Nejsme bráni jako relevantní hráči,“ posteskl si Rybníček.
K zastupitelům promluvila i další zástupkyně výzvy a petice Ilona Rozehnalová, organizátorka ostravských kulturních a komunitních akcí.
„Nikdo zatím neví, co se s Bauhausem bude od července dít. Neznáme nikdo žádný časový harmonogram. Ten prostor ještě mohl tři roky fungovat a být naplněn uměním. Proč kompromis není možný?“ ptala se zastupitelů.
Město nechce investovat
Ostravský primátor Jan Dohnal (Spolu) odpověděl, že se město musí chovat jako správný hospodář.
„Říkáme stále totéž: za uzavřením Bauhausu je neochota města investovat do nevzhledné budovy, která je určena k demolici. Pokud bychom objekt chtěli udržet v provozu, museli bychom do něj dát peníze, protože jeho technický stav není dobrý,“ reagoval primátor s tím, že v současnosti se zpracovává studie na proměnu lokality.
Anketa
Podle jeho náměstkyně Lucie Baránkové Vilamové (ANO) byla organizacím, které v Bauhausu fungují, nabídnuta spolupráce pro zajištění jiných prostor.
„Na podzim jsme oslovili 19 subjektů, odpověděla jen část z nich. Náhradní prostory máme,“ podotkla.
Bývalý ostravský primátor Tomáš Macura, který je nyní opozičním zastupitelem za hnutí JDETO!!!, uvedl, že město dělá krok zpět. „Je to velká škoda. Mohl být ještě třeba na dva či tři roky zachován unikátní kulturní prostor, který nám závidí celá republika. Kdy se tam začne něco stavět, za čtyři pět let? Do té doby bude vedle zachráněné památky, tedy jatek, proluka,“ zkonstatoval Macura.
Opozice vyvolala ještě jedno hlasování o tom, zda mohou aktivity v Bauhausu pokračovat i po letošním červnu, zastupitelé to však odmítli. Ostrava tak od července už nebude mít unikátní městskou galerii v prostorách hobbymarketu.