Článek
Rukama konzervátorů musí projít stovky věcí, od velkých kůží medvěda a levharta po drobné předměty, jako jsou mušličky, mince a různé ozdoby, uvedla Preiningerová.
Expozice Hanzelky a Zikmunda byla ve zlínském zámku 16 let, svůj rozsáhlý archív a sbírky věnovali muzeu sami cestovatelé. Iniciátorem a autorem výstavy byl etnograf zlínského muzea Karel Pavlištík.
Lidé se mohli seznámit s osobními doklady a údaji, prohlédnout si součásti výstroje, ukázky ze sbírky cizokrajných mincí a poštovních známek. Nechyběly unikátní fotografie doplněné kolekcí předmětů získaných při zajímavých setkáních a událostech.
"Hanzelka a Zikmund však na své cesty nejeli s cílem sbírat věci, ale propagovat Tatru 87. Co přivezli, je vedlejší produkt, ovšem zajímavě to cestu dokumentuje," poznamenala Preiningerová s tím, že expozici ve Zlíně navštívily desítky tisíc lidí.
Nebude chybět ani filmová projekce
V nových prostorách bude kromě Muzea jihovýchodní Moravy sídlit také krajská galerie výtvarného umění a krajská knihovna. K expozici Hanzelky a Zikmunda tam přibudou předměty z fondů cestovatelů Stanislava Škuliny a Eduarda Ingriše, jež muzeum vlastní. Kromě velkých panelů s fotografiemi a texty či vitrín s předměty bude expozice nabízet také filmovou projekci.
Hanzelka (1920 až 2003) a Zikmund, který zanedlouho oslaví 93. narozeniny, procestovali takřka celý svět. První cestu podnikli v letech 1947 až 1950. Navštívili spolu třiaosmdesát zemí, napsali přes 20 knih a proslavili vozy Tatra i Československo.
Z jejich cest vzniklo mnoho rozhlasových reportáží, natočili kolem 150 krátkých a čtyři celovečerní filmy. Po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, dostali zákaz cestovat i publikovat.
Po pádu komunistického režimu se Zikmundovi podařilo splnit si cestovatelský sen a navštívit Austrálii, která z harmonogramu druhé výpravy vypadla. Opětovně se vydal i na Sibiř a Srí Lanku.