Hlavní obsah

Umělci vypsali soutěž na nové panorama Prahy

PRAHA

Návštěvníci pražské galerie NoD si mohou vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby stiskem červeného tlačítka mohli vyhodit do povětří celou svatovítskou katedrálu. Umožní jim to společný projekt umělců Marka Bureše a Michala Panocha nazvaný Parcela. Demolice památky je však pouze počátkem celého projektu. Umělci se totiž rozhodli vyhlásit architektonickou soutěž na nové řešení pražského panoramatu.

Článek

Podle svých slov tak nabízejí možnost současným autorům k tvůrčímu uvažovaní ve velice netradiční situaci. Svůj nápad představili na dnešní podvečerní vernisáži. 

Projekt je koncipován jako poměrně jednoduchá instalace, sestávající z počítačové projekce, která je propojena s tlačítkem umístěným na zvýšeném pultíku. Projekce ukazuje záběr na Pražský hrad s jasně viditelnou katedrálou sv. Víta. Po stisknutí tlačítka se katedrála v oblaku prachu a za rachotu bortícího se kamení zřítí, načež mohou návštěvníci pozorovat, jak by silueta Hradu vypadala bez typického obrysu chrámu.

foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Fiktivní zboření má podle umělců vzbudit mnohé etické a ideologické otázky. Jak napsali v tiskovém prohlášení k vernisáži: Katedrála svatého Víta je symbol státu, národní identity kulturních kořenů i kultovní místo víry, již vyznává podstatná část národa.

Mimo to je určitě i jedním z nejvýznamnějších uměleckých děl nacházejících se na našem území. Asi málokdo z obyvatel ČR si dokáže představit její zmizení, odstranění, destrukci či jen vážné poškození, tedy to co v průběhu dějin potkalo řadu obdobných symbolů jiných států, národů či církví.

Cílem je poukázat na citlivé místo naší identity

Projekt řeší situaci, kdy k odstranění památky z nějakého důvodu nakonec dojde, přičemž tvůrci počítají i s rostoucím napětím mezi světem investicí a jim ustupujícími kulturními hodnotami. I proto má zřejmě podnázev Developerův sen.

Na virtuální demolici katedrály navazuje architektonická soutěž. Její pravidla jsou vyvěšena na zdi sousedící s počítačovou projekcí. Jejich specifikem je možnost podávat jakékoli návrhy na zastavění nově vzniklé parcely, bez ohledu na současný historický ráz okolí. Uzávěrka soutěže je 20. května. Všechny zaslané projekty budou následně vystaveny v galerii NoD. Autor vítězného návrhu získá tisíc korun a poukázku na doživotní vstup do výstavních prostor v Dlouhé zdarma.

Pohled z Letenské pláně na chrám sv. Víta.foto: Novinky/Lucie Poštolková

Bureš s Panochem tvrdí, že jejich cílem je poukázat na citlivé místo naší identity a vyprovokovat veřejnost k tomu, aby čelila této problematice. Projekt nepoukazuje jen na negativní moment, soutěž také nabízí možnost aktuálního náhledu na současnou kulturně-společenskou situaci.

Možnost nového architektonického návrhu do takto výjimečné situace dává možnost k prezentaci stavu současné architektonické tvorby i naprosto odlišného smýšlení dnešní společnosti, oproti generacím, jež formovaly dnes už zakonzervované panorama pražského centra, tvrdí umělci.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám