Článek
Letošní ročník nese podtitul Cesta z města a zapojili se do něj přední architekti i výtvarní umělci. Například na civilizační odpad upozorňuje dvojice Aleš Hnízdil a Aleš Kurz, z recyklovaného materiálu vytvořil monumentální objekt Jan Zdvořák.
Od architektů ze studia Mjölk najdeme na festivalové mapě k hrám i sportu určenou dvanáctimetrovou kladinu a stejně tak i dřevěnou pergolu, jež bude sloužit odpočinku. Elhl & Koumar architekti jsou pak autory dočasného altánu na Jarově.
Nami Ňami studio připravilo instalaci, která bude sloužit dětským hrám, Jan Tyrpekl nabízí pojízdný pavilon na kolejišti bývalé vlečky. Mostu za Nákladovým nádražím vdechla poetiku Anna Beata Háblová a kolemjdoucí k posezení láká křeslo od Zdeňka Ruffera.
Národní cenu za architekturu má sídlo Kloboucké lesní od ateliéru Mjölk
Festival se věnuje širším souvislostem architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění a jeho hlavní program doplní doprovodné výstavy, přednášky a diskuse.
Jednou z tradičních a významných výstav festivalu je prezentace vítězů a finalistů Evropské ceny za městský veřejný prostor, která nabídne výběr nejzajímavějších počinů v oblasti revitalizace veřejného prostoru v letech 2020-2022. Soutěž pořádá každé dva roky Centrum současné kultury v Barceloně.
Další z výstav se zaměří na inspirativní skateboardové parky v ČR a Evropě nebo na projekty zajímavých dětských hřišť.
Festival nabídne i unikátní kolekci fotografií veřejných toalet v tokijské čtvrti Shibuya. Podrobný program na stránkách festivalu.
Součástí bude i výstava Nový Žižkov, na které veřejnosti představí architektka Eva Jiřičná svůj rezidenční projekt Centrum Nového Žižkova s unikátní rozvlněnou věží na místě bývalé Ústřední telekomunikační budovy.
Festival se konal na Žižkově poprvé v roce 2014, kdy inicioval záchranu ojedinělého funkcionalistického komplexu Nákladové nádraží Žižkov, který byl prohlášen kulturní památkou v roce 2013.