Článek
Jedná se o sochu z nerezové oceli vážící téměř 500 kilo, vysoká je 150 centimetrů a při její výrobě byl použit pokročilý software. Zájemci z řad veřejnosti si mohou dílo prohlédnout ve švédském Stockholmu ve Vědeckotechnickém muzeu, kde je součástí stálé expozice. Informaci přinesla agentura Reuters.
Dle autorů se jedná o spojení moderních technologií se staršími mistrovskými díly. Umělá inteligence totiž při tvorbě sochy vycházela z děl světoznámých sochařů, inspiraci našla u italského umělce Michelangela, německé umělkyně Käthe Kollwitzové, francouzského sochaře Augusta Rodina, americké sochařky Augusty Savageové a japonského umělce Kōtarō Takamura.
„Když vezmete pět umělců z pěti naprosto odlišných epoch, jak je spojíte do jednoho uměleckého díla, které je skutečně možné vyrobit? Jaké systémy umělé inteligence jsou k tomu nezbytné?“ vysvětluje odborník v oblasti moderních technologií Robert Luciani, v čem spočívá pojmenování Nemožné sochy.
Za výrobou pozoruhodné sochy stojí švédská firma Sandvik. Ta se specializuje na oblast kovoobrábění a chtěla tak představit nové dovednosti v této oblasti za pomoci umělé inteligence. Na sochu využili autoři 2,5 tuny nerezové oceli, tedy tolik vážil materiál na začátku výroby, a více než 20 nástrojů v kombinaci s použitím pokročilého softwaru.