Článek
„Jde o dvě naprosto výjimečné akvizice, kterými jsme zásadním způsobem obohatili naše sbírky o dvě mistrovská vrcholná díla českého umění devatenáctého století,“ uvedl ředitel galerie Roman Musil.
Za polovic
Zátiší s pávem je známé, vystavováno bylo mnohokrát. Ale dávno tomu, v posledních desetiletích bylo k vidění akorát na fotografiích a v obrazových publikacích.
„Naposledy jej představila pražská Národní galerie v roce 1962, pak se vrátilo k soukromému majiteli,“ řekl Novinkám Musil.
„Až loni se toto dílo objevilo v jedné pražské aukci, v odborném prostředí to způsobilo velkou senzaci,“ připomněl. Vyvolávací cena byla šest milionů.
V hlavním městě Abcházie vzplála národní galerie, shořely tisíce obrazů
„Naštěstí obraz nikdo nekoupil a dostal se do galerie na Zbraslavi. Začali jsme jednat s ní i s původním vlastníkem,“ konstatoval ředitel.
„Šest milionů byla nadsazená cena. Srovnatelný obraz od téhož autora - Sova sněžná ve sbírkách Národní galerie - je pojištěný na téměř čtyři miliony. Takže jako adekvátní částka nám přišlo 3,2 milionu. S tím jsme argumentovali a oni tento argument akceptovali,“ vysvětlil Musil.
Jenže i tak byl problém. „Náš akviziční fond byl v té době už téměř vyčerpaný,“ upozornil Musil. Galerie tedy oslovila svého zřizovatele, plzeňské hejtmanství.
„Potřebnou částku jsme uhradili,“ sdělil radní Libor Picka (STAN). „Od ministerstva kultury jsme pak zpětně získali 1,2 milionu a od Západočeské galerie milion,“ doplnil.
Poprvé na očích
Lovecké zátiší od Jaroslava Čermáka bylo naopak doposud prakticky neznámé, na veřejnosti se ještě neobjevilo.
„Čermák jej namaloval v bretaňském Roscoffu a daroval jej tamnímu majiteli přepravní společnosti, který mu evidentně pomáhal s přepravou obrazů do belgických salonů,“ informoval Musil. Tam bylo dílo až do loňska, kdy jej vydražila Galerie Marold.
„Od ní jsme obraz zakoupili my za 1,35 milionu. Je to teprve druhé Čermákovo zátiší, o kterém víme, že je ve veřejných sbírkách. První je Vzpomínka na Roscoff v Národní galerii,“ doplnil ředitel.
Západočeská galerie vlastní již šest Čermákových olejomaleb, dvě kresby a jednu grafiku.
„Nyní získané zátiší vyniká hladkou, staromistrovskou malbou a je dokladem toho nejlepšího z tehdejší evropské salonní produkce,“ dodal Musil.
Směr depozitář
Obě díla v úterý 30. ledna galerie představila v plzeňských Masných krámech novinářům a posléze putovala do depozitáře, veřejnost je nejspíš uvidí až za několik let.
„Karel Purkyně u nás bude mít samostatnou výstavu někdy v roce 2026. A Čermáka zapůjčíme ve stejném roce na výstavu v Galerii hlavního města Prahy,“ podotkl Musil s tím, že na trvalé vystavení si obě díla budou muset počkat, až galerie získá nové prostory - s těmi se počítá v bývalých městských lázních, jejichž přestavba v režii hejtmanství pomalu začíná.
Petr Brandl byl jako rocková hvězda
Režisér Martin Provost: Feministická revoluce je pro muže poměrně obtížná věc
Může se vám hodit na Firmy.cz: Západočeská galerie v Plzni, Galerie hlavního města Prahy