Hlavní obsah

RECENZE: Precizní finále Tučňáka nastavilo vysokou laťku všemu, co přijde po něm

Brilantně napsaná a natočená série o padouchovi z Gothamu s názvem Tučňák zabrnkala na struny nejen nadšencům komiksů. Pád i vzestup legendárního záporáka zabalené v atmosféře prohnilého města mají divákům hodně co nabídnout.

Upoutávka seriálu TučňákVideo: Max Česko a Slovensko

Článek

Na seriálu, který svou mafiánskou atmosférou mnohým připomněl Rodinu Sopránů, se těžko hledá chyba. Epizoda za epizodou neztrácí tempo a připravuje diváka na svižné a grandiózní finále plné nečekaných zvratů a propracovaných rozuzlení.

A to nejen kvůli wow efektu poslední epizody, ale především kvůli návaznosti v rámci celé epické krimi ságy, které je Tučňák součástí.

Krimi sága se celkově bude skládat z filmových Batmanů (s Robertem Pattinsonem v hlavní roli), Tučňáka, již připravovaného seriálu Arkham a dalších ještě oficiálně neoznámených projektů.

Po Parazitovi se objeví Mickey 17, naklonovaný Robert Pattinson

Film

Alespoň tak celou ságu popisuje režisér posledního Batmana Matt Reeves, který za propojením všeho zmíněného stojí. Reevese ale můžete znát třeba i jako režiséra Úsvitu a Války planety opic s nezapomenutelným Andym Serkisem v roli Caesara.

Sympatie ke krutému záporákovi

Oswald „Oz“ Cobblepot, známý jako Tučňák, si jakožto jeden z nejznámějších zlounů z vesmíru Batmana vysloužil svůj seriál zcela oprávněně. Jeho příběh začíná pár dní po událostech filmu The Batman z roku 2022. 

Do role kulhajícího mafiána se vrátil Colin Farrell, který si ho zahrál už ve zmiňovaném filmu. A to i přesto, že transformace v Tučňáka mu každý natáčecí den v maskérně zabrala několik hodin.

Poté, co město zasáhla povodeň a vzniklo mocenské vakuum kvůli smrti mafiánského bosse Carmina Falconeho, se Tučňák snaží využít příležitosti a upevnit svou pozici. Jeho transformace z ambiciózního zločince na jednoho z nejmocnějších a nejnebezpečnějších mužů v Gothamu probíhá postupně, přirozeně a za podpory diváků, kteří s ním od prvních vteřin sympatizují. Zcela zásadně přitom přehlížejí Tučňákovu krutou stránku a ve skrytu duše doufají v jeho zázračné vykoupení.

Foto: HBO Max

Colin Farrell a Cristin Miliotiová v seriálu Tučňák

Oz si tak postupně získává větší a větší přízeň diváků i postav, a to i přesto, že jeho očekávané vykoupení z hříchů proti lidskosti se stále nekoná. Divácká oblíbenost stoupá taktéž jeho kolegyni (později soupeřce) Sofii a pomocníkovi Viktorovi. Ti všichni v rámci příběhu na chvíli podlehnou Tučňákovu kouzlu, aby později s hrůzou zjistili, že byli jen schodem na jeho vzestupu k moci.

V temných ulicích města Gotham se dosud přehlížený Tučňák umí pohybovat jako ryba ve vodě. Vztahy, které navázal v minulosti jako řidič a jeden z posluhovačů hlavní mafiánské rodiny, využívá v průběhu seriálu naplno.

Vazby na ostatní městské gangy se Tučňákovi hodí třeba pro rychlou distribuci nové, z hub vyráběné drogy s názvem bliss (blaho), která má nahradit momentálně nedostupné drops (kapky).

V Abú Dhabí se otevřel největší vnitřní zábavní park na světě

Cestování

Své houbové impérium stvoří jen díky spolupráci se Sofií Falconovou (později Giganteovou). Právě té dělal Tučňák před lety šoféra a měl také prsty v jejím uvěznění v ponurém Arkhamu, kde byla léčena mimo jiné i pomocí elektrických šoků. Jizvy, které si z léčebny odnesla, ať už ty na těle, či na duši, vystupují na povrch často, ne však na sílu.

Záblesky zdrcené lidskosti

Věc, která se Tučňákovi ve všech epizodách náramně daří, je vytáhnout z protagonistů nadstandardní výkony. Talentovaní herci zde ze sebe vyždímávají to nejlepší, co mohou nabídnout. V kombinaci s konzistentním vizuálem a údernými dialogy je opravdu na co koukat.

Divák je svědkem několika zásadních momentů, které postavy svou tíhou formovaly natolik, aby v sobě našly dostatek krutosti pro přežití v budoucnu.

Colin Farrell jako by ani nebyl schovaný pod maskou a vrstvami make-upu. Dobře cítíme každou emoci, která jím prochází. Podobně je tomu v případě mladého Oze (Ryder Allen), jehož perfektní obsazení a výkon, včetně totožného kulhání a zvláštní jiskry v oku, rozhodně mile překvapily.

Sofia v podání Cristin Miliotiové předvádí ohromující výkon. Neškodí jí v něm ani vlasy „na Jágra“, ba naopak, její do detailu dotažený vzhled dokonale podtrhuje charakter komplikované, mnohovrstvé postavy.

Foto: HBO Max

Cristin Miliotiová v seriálu Tučňák

Přestože bývá většina Batmanových padouchů definována svou psychickou labilitou a nevyzpytatelností, počínání Sofie je díl od dílu pro diváka pochopitelnější a logičtější.

Poháněna pomstou za smrt bratra a svou zničenou reputaci nepravdivým odsouzením spáchá pár nečekaně krutých činů, ve kterých se nebojí brát životy vlastní rodině.

Na závěr předvede originální útok na Ozův nejdůležitější vztah a nebudu lhát, fandila jsem jí. Po Sofiině závěrečné scéně se o to víc těším na její linku v následujícím Batmanovi.

RECENZE: Další Gotham, který funguje i bez Batmana. Colin Farrell v kůži Tučňáka útočí na seriál roku

TV a streaming

Okouzlit dokáže ale i Deidre O'Connellová v roli matky Oze, která zpočátku série působí jako zlá, krutá, vypočítavá a ve své nemoci zcela ztracená osoba. Lítost nad jejím osudem se dramaticky prohloubí v závěru příběhu, kdy vyjdou na povrch znepokojivé informace.

Svým výkonem v jedné z nejintenzivnějších scén celého seriálu uhodí na tu správnou strunu a jednou provždy smaže veškeré výhrady, které k ní divák měl.

Farrellovo bezchybné ztvárnění Oswalda Cobblepota v průběhu série ani na moment nezakolísá. Podtrhují ho ale i výkony jeho hereckých kolegů, skvělá kamera, hudba, dialogy a do detailu propracované prostředí Gothamu. Temné realistické krimi přináší díky výkonu Farrella, Miliotiové, O'Connellové, ale i Rhenzyho Felize (Victor, pomocník Oze) do gothamského podsvětí hloubku a atmosféru, která jiným komiksovým dílům schází.

Foto: HBO Max

Deidre O'Connellová a Ryder Allen v seriálu Tučňák

Zběsilá jízda a ještě zběsilejší finále

Tvůrkyně, scenáristka a výkonná producentka seriálu Lauren LeFrancová odvedla na Tučňákovi skutečně skvělou práci. Na komplexním díle ale pracovala celá řada velkých jmen, ať už na producentských postech, nebo přímo z režisérského křesla. Za zmínku stojí jistě Matt Reeves, Dylan Clark, Craig Zobel, Daniel Pipski, Bill Carraro, Rafi Crohn, Helen Shaverová, Kevin Bray nebo Jennifer Gotzingerová.

Všudypřítomný noirový tón s důrazem na realismus, jejž tvůrci sérii vtiskli, vytváří autentický a temně syrový svět, jenž se v lecčem liší od podobných adaptací. Hluboko zakořeněná touha po moci, korupcí prorostlé podhoubí města a důraz na přežití ve světě zločinu se v něm přirozeně propojují s těžkými životními osudy, které dělají všechny postavy plastičtější a uvěřitelnější.

Finále režírované Jennifer Getzingerovou (Westworld, Šílenci z Manhattanu) přineslo uspokojení díky uzavření několika hlavních příběhových linek. Postavy se finálně vyvíjely, mnohé nepřežily a všechny hranice mezi dobrem a zlem se definitivně rozmlžily.

Poslední epizoda zároveň krásně připravila Tučňákův příběh k předání zpět do rukou Matta Reevese, který režíruje navazující film o Batmanovi.

Pokud bych měla zhodnotit závěrečnou hodinu Tučňáka, řekla bych, že je definicí dokonalé epizody. Má totiž úplně vše, co by měla mít, a diváka si krásně připravuje a zpracovává. Plynulé vyprávění nezpomalí ani průstřihy do minulosti, které jsou servírovány na vteřinu přesně tam, kde je třeba.

Foto: HBO Max

Rhenzy Feliz a Colin Farrell v seriálu Tučňák

A přestože by bylo snadné nechat všechna specifika epizody vyprchat tváří v tvář brilantní vrcholné scéně, je třeba zmínit, že v průběhu celého osmého dílu nám toho tvůrci naservírovali mnohem víc, než na co jsme u podobných seriálových závěrů zvyklí.

Tučňák je zkrátka silný přírůstek do batmanovského universa, který dokáže stát na vlastních nohou i bez přímé účasti známého superhrdiny. Kvalitně zpracovaná odbočka Batmana tak s přehledem funguje jako samostatný příběh a jeho funkční napojení na příběh snímku o okřídleném hrdinovi je nakonec pro diváky jen třešničkou na dortu.

Nad konkurenční produkcí vyhrává Tučňák ještě v jednom zásadním bodu. A tím jsou jeho naprosto přirozené a opravdu silné ženské hrdinky. A teď nemyslím jen božskou Sofii, na které celá série stojí, ale taktéž matku nebo milenku Oze. Ty všechny dostaly v průběhu série prostor pro zhmotnění komplexních a uvěřitelných postav a podařilo se jim to obdivuhodně.

Osmý díl série jen krásně zakončil celý koncert, kterým seriál (nejen pro fanoušky DC) rozhodně byl, a potvrdil tak své místo mezi nejlepšími seriály tohoto roku.

Tučňák (The Penguin), Max
Žánr: krimi, fantasy, drama
Tvůrci: Lauren LeFrancová, Matt Reeves
Režie: Craig Zobel, Lauren LeFrancová, Helen Shaverová, Kevin Bray a Jennifer Gotzingerová
Hrají: Colin Farrell, Cristin Miliotiová, Clancy Brown, Carmen Ejogová, Rhenzy Feliz, Michael Kelly, Michael Zegen, Deirdre O'Connellová, Ryder Allen, James Madio, Scott Cohen a další
Hodnocení: 95 %

Hadas Yaron: Nejčastěji hraju, nepřekvapivě, Židovky

Film

RECENZE: Hodně tance, málo sexu. Dcera národa nabízí českou verzi Veliké a Bridgertonových

TV a streaming
Související témata:
Seriál Tučňák

Výběr článků

Načítám