Hlavní obsah

RECENZE: Andor je vrcholným dílem disneyovské éry Star Wars

5:53
5:53

Poslechněte si tento článek

Od roku 2015 společnost Disney produkuje seriály a filmy ze světa Star Wars. Na žádný z jejích vesmírných projektů se nesneslo tolik slávy jako na první řadu titulu Andor. Druhá tedy měla laťku nasazenou velmi vysoko. Jak si s tím zkušený showrunner Tony Gilroy poradil?

Trailer ke druhé řadě seriálu AndorVideo: Disney+, Lucasfilm

Článek

Tony Gilroy má za sebou už poměrně bohatou kariéru, během které napsal scénáře k mnoha úspěšným thrillerům, z nichž vypíchněme hlavně tři filmy ze série Jason Bourne, přičemž Bourneův odkaz rovněž natočil.

Právě ve špionážních projektech je jeho největší síla a tento žánr úspěšně přinesl i do Star Wars. Do předaleké galaxie se Gilroy vydal poprvé už před deseti lety, když napsal scénář k stand-alone filmu Rogue One, následně se pak podílel i na jeho přetáčkách.

Právě tomuto spíše válečnému filmu než vesmírné opeře předchází i Andor, seriál o jedné z postav Rogue One.

Oproti jiným projektům, které přinesla Disney éra Star Wars, je Andor dospělejší, neobsahuje tolik bombastických soubojů a bitev a mnohdy se věnuje třeba tématu běžného života v dobách útlaku Galaktického impéria. Za tyto aspekty byl Andor chválen už v první sérii, v té druhé je pak v mnohém ještě lepší.

Revoluce začíná

Trailery na druhou řadu slibovaly, že se dočkáme skutečného začátku Povstalecké aliance a skončí přerod Cassiana Andora v podání Diega Luny v opravdového hrdinu celého povstání.

Na poli dvanácti epizod, které budou na Disney+ týdně přibývat po třech, se mu to daří, vedle toho rozehrává i řadu dalších příběhových linek, jež spolu zdánlivě nesouvisí, ale nakonec se protnou v samém závěru.

Foto: Lucasfilm, Profimedia.cz

Diego Luna v hlavní roli seriálu Andor

Všechny čtyři příběhové archy mapují čtyři roky Andorova života mezi první řadou a již zmiňovaným filmem Rogue One. Seriál má sice poměrně velké množství postav, přičemž hrdiny a zloduchy první série doplnily i charaktery z dřívějších projektů Lucasfilmu, divák se v nich ale orientuje a často s nimi prožívá jejich emotivní osudy.

V souladu s propojením s Rogue One, ale i původními Star Wars z roku 1977 tvůrci rozehrávají špionážní hru, během které se povstalecké buňky snaží zjistit vše o údajně budované superzbrani, zatímco Impérium chce tento svůj nástroj k definitivnímu ovládnutí galaxie tajně dostavět.

Gilroy před premiérou druhé řady sliboval, že se zavděčí jak hardcore Star Wars fanouškům, tak divákům, kteří si chtějí jen užít kvalitní seriál. Své sliby splnil a projekt tak nabízí například odkazy na rakattanskou kulturu či budoucího kancléře Villechama, což je něco, co opravdu poznají jen ti největší fajnšmekři, vedle toho ale rozehrává i například představování budoucí nevěsty matce v podání herce Kylea Sollera.

Smetánka i obyčejní lidé

I když ale Andor nabízí několik odkazů na dřívější Star Wars tvorbu, rozhodně nejde cestou jako projekty scenáristy Davea Filoniho, které přímo přetékají tzv. fanservicem, a primárně se soustředí na příběhy různých vrstev galaktické společnosti. Zrod povstání totiž probíhá nejen díky Andorovi, ale i prostřednictvím senátorky Mon Mothmy (Genevieve O'Reillyová).

Do akce se vrací i další důležití senátoři stojící v opozici imperiálnímu útlaku a přesuneme se i na planetu, jež je součástí ságy od jejího počátku.

Zatímco tedy v jedné scéně sledujeme až teroristické útoky povstalců proti imperiálním silám, ve druhé nás pro změnu čeká lekce galaktické diplomacie a snaha opozičních senátorů vzdorovat nadvládě. Tento aspekt vnesl do Star Wars už duchovní otec George Lucas, a byť se zpočátku netěšil velké oblibě, nyní si bez něj už galaxii nejde představit.

Foto: Lucasfilm, Profimedia.cz

Senátorka Mon Mothma je důležitou hybnou silou v budování povstání.

Ve světě Star Wars působí Andor jako naprosté zjevení. Nebojí se experimentovat a ukázat to, co dosud fanoušci předaleké galaxie neviděli. Na poli dvanácti epizod druhé řady přináší vznik rebelie podobně, jak si jej pamatují čtenáři a hráči projektů z již zaniklé řady Star Wars Expanded Universe.

Oproti dalším Disney seriálům jako Mandalorian, Akolytka nebo Bludná banda je Andor dospělejší, přízemnější a komplexnější. Daří se mu stírat rozdíly mezi hrdiny a padouchy, divák se tak kolikrát přistihne, že je mu vlastně líto imperiálních důstojníků a naopak v duchu proklíná občasnou bezohlednost členů „hodné“ Povstalecké aliance.

Za první sezonu byl Andor nominován na řadu ocenění, vzhledem k tomu, že ta druhá je ještě o chlup lepší, dá se očekávat, že televizní akademie i zahraniční novináři tentokrát galaktický zrod rebelie ocení.

Budoucnost Star Wars

Ještě letos se dočkáme tří animovaných seriálů, na které v příštím roce naváže dlouho očekávaný návrat hvězdné ságy do kin.

Snímek Mandalorian & Grogu na velkých plátnech debutuje 22. května 2026, další film s podtitulem Starfighter oslaví 28. května 2027 padesátileté výročí Star Wars.

Na seriálovém poli se můžeme těšit na druhou řadu Ahsoky, ale také na minisérii Maul: Shadow Lord, ve které Dave Filoni ukáže, co se dělo s milovanou postavou Maula mezi seriály Klonové války a Povstalci.

Andor, 2. série
Showrunner: Tony Gilroy, režie: Ariel Kleiman, Janus Metz, Alonso Ruizpalacios, hrají: Diego Luna, Adria Arjona, Genevieve O'Reillyová, Denise Gough, Ben Mendelsohn, Forest Whitaker, Stellan Skarsgård
Hodnocení: 100 %

Výběr článků

Načítám