Článek
Doba, kdy Televize Nova sázela pouze na nekonečnou Ulici či Ordinaci v růžové zahradě, je pravděpodobně za námi. Nejen loňský rok ukázal, že komerční jednička chce hlavně na své placené platformě Voyo představovat to nejlepší z české seriálové tvorby.
A diváci to oceňují. Předplatitelé Voyo rostou, v prosinci loňského roku měla streamovací platforma v Česku a na Slovensku celkem 950 tisíc předplatitelů, a jeho projekty se těší oblibě.
Největší úspěch zaznamenalo Voyo s minisérií Metoda Markovič: Hojer, kterou streamovací platforma představila jako svůj klíčový projekt. Seriál, inspirovaný skutečným případem sériového vraha Ladislava Hojera, zaujal nejen psychologickou hloubkou, ale i odvážným vykreslením vztahu mezi vyšetřovatelem a pachatelem. Na Kinoboxu získal rekordní hodnocení 91 % a stal se nejsledovanější kriminálkou roku.
2024: Deset seriálů a filmů, které v televizi vynikaly
Novácké seriály a životopisné projekty si na serveru získaly nejlepší hodnocení, celkem 68,3 %. Z dokumentů uvedlo Voyo loni Kauzu Kramný a také Případ Stodolovi, který získal na Kinoboxu 80 %.
Téma série vražd v letech 2001 a 2003 nemá aspekt, který by společnost rozdělil, zaujalo hrůzností spáchaných vražd a až nesmyslnou nekompetencí, kterou policie projevila při vyšetřování jednotlivých činů. Zájem o seriál podpořila i premiéra snímku Manželé Stodolovi, jenž byl uveden do kin o čtrnáct dní dříve.
Přes 70 procent si odnesl také Miroslav Donutil v projektu Záhadné případy, který obsadil nedělní vysílání loni na podzim. Letos chce televize s trendem kriminálních minisérií a seriálů pokračovat.
Kromě druhé série Metody Markoviče plánuje Nova v lednu na Voyo nasadit také minisérii Studna o rodinné tragédii z roku 1968 ve středočeských Vonoklasech. Chytá také další série Krále Šumavy o legendárním převaděči Josefu Hasilovi.
Divákům svého hlavního kanálu nabídne na jaře televize opět reprízu Policie Modrava, novinku Vraždy v kraji i další Specialisty.
Bodoval i Smysl pro tumor
Na kriminálky sázela loni ve svém programu i Česká televize. Přispěla úspěšnou druhou řadou seriálu Docent, která oslovila průměrně 1,3 milionu diváků.
Další novinkou byla minisérie Vedlejší produkt, která se soustředila na dilemata v rámci spravedlnosti a nesmyslnost byrokratických překážek. S hodnocením 71 % na Kinoboxu i více než milionem diváků ukázala, že zájem o věrohodné příběhy zůstává silný.
Veřejnoprávní televize s druhým místem a 65 % dokazuje, že její realistické zpracování kriminálek a dramat dokáže dlouhodobě rezonovat s diváky. Dokázal to i seriál Smysl pro tumor. Tento remake belgického originálu si díky citlivému vykreslení života onkologického pacienta a jeho rodiny získal téměř 3 miliony diváků. Na Kinoboxu obdržel 86 %, čímž se zařadil mezi nejlépe hodnocené projekty roku.
Oproti tomu seriál Lovec zaměřeným na démony a hororovou atmosféru, který vyvrcholil ve vysílání před Vánoci, získal jen 55 procent. Podobný výsledek zaznamenal u diváků seriál Stíny v mlze, jehož obě série nasadila televize loni na jaře.
Drama Adikts, které se pokusilo zmapovat problematiku drogové závislosti, narazilo na problémy s cílovou skupinou. Seriál přilákal jen kolem 200 tisíc diváků, vysloužil si hodnocení 60 %. Kritika poukázala na nerozhodnost tvůrců mezi varováním před drogami a jejich adorací, což vedlo k nejasnému vyznění.
V letošním roce se veřejnoprávní televize plánuje v sekci krimi zaměřit spíše na zahraniční tvorbu. Kromě reprízy Případů 1. oddělení uvede dvakrát týdně francouzský krimiseriál Komisařka Florence. Po zbytek týdne plní program na programu ČT1 spíše rodinná a komediální tvorba.
Třetí Prima vsadila na Hrdinu
Třetí místo diváckého žebříčku obsadila Prima. S 51 % ukazuje své místo na trhu, byť se potýká s výzvami udržet stabilní sledovanost a kvalitu obsahu.
Z premiérových českých kriminálních seriálů představila skupina loni seriál Hrdina s Janem Nedbalem v hlavní roli, který si od diváků odnesl pouze 46 procent, a volné pokračování seriálu Pod hladinou s názvem Na vlnách Jadranu. Projekt z prostředí jadranské riviéry a pobřežní policie získal pouhých 40 procent.
Naopak velmi úspěšná podle hodnocení diváků byla minisérie Sedm schodů k moci. Projekt volně inspirován kauzou Petra Nečase a Jany Nagyové z roku 2013 v hlavní roli s Evou Podzimkovou vysílaný na Primě loni na jaře získal 77 procent.
Anketa
Experimenty
Rok 2024 přinesl také několik výrazných dramatických titulů, které oslovily široké publikum. Největším překvapením se stal zmiňovaný seriál Smysl pro tumor České televize.
Nova bodovala také s rodinným dramatem Mozaika, které zobrazilo spletité vztahy v době krize. Navzdory smíšeným recenzím dosáhl seriál na Kinoboxu hodnocení 68 % a zaujal svou autenticitou. Šestnáctidílnou novinku, kde si Karel Heřmánek zahrál svou poslední roli, pošle Nova letos na jaře z Voya na svůj hlavní kanál.
Nova také přišla s komediální dramatem Taneční, jež tematizovalo genderové konflikty a moderní rodinné problémy, ale divácký ohlas byl i přes hvězdné obsazení vlažný. První epizodu sledovalo 800 tisíc lidí, avšak hodnocení spadlo na 54 %. Lépe si vedla druhá série projektu Sex O'Clock, která na Voyo doběhne v letošním roce. Dlouhodobě si tento projekt drží hodnocení k 80 procentům.
Experimentální projekty se však podle diváků nedařily Primě. Seriály Zalez do spacáku a Lež na pláži získaly jen kolem třiceti procent. Lépe si vedl projekt Vytoč mého agenta, který si v diváckém hodnocení držel i před šedesát procent. Ve sledovanosti ale všechny zmíněné porážela konkurence.
Velkou dávku odvahy projevuje televize Prima letos investicí do denní podoby svého seriálu Zoo, který vysílala po dva roky dvakrát týdně do loňského října. Od pondělí 6. ledna se staronová Zoo s podtitulem Nové začátky utká se stálicí Novy, seriálem Ulice, který si v podvečerním slotu drží první místo ve sledovanosti.
Letos chce navíc skupina představit svůj už druhý kanál se zaměřením na kriminální tvorbu. Primu Krimi doplní stanice Prima Case a stane se tak jejím jedenáctým kanálem.