Článek
„Rozhodli jsme se umístit na budovu Sokola pamětní desku při příležitosti jeho nedožitých 95. narozenin. Ty by měl 9. října. Právě to, že k nám chodil cvičit, ovlivnilo jeho pozdější hereckou kariéru,“ řekla Novinkám starostka Brna-Černovic Petra Quittová (STAN), která je i starostkou Sokola Brno IV.
S nápadem věnovat mu pamětní desku přišel obecní kronikář Petr Kopečný.
Slavné vzpomínky na Černovice
Legendární bavič na svá léta cvičence vzpomíná ve své knize Stromeček mého veselého života v kapitole Setkání zvaná osudová.
Vladimír Menšík se musel nejdřív vyučit řemeslu, než mu otec dovolil studium herectví
„Cvičil všestrannost, takže se věnoval všem atletickým disciplínám. Dokonce jsme našli i nějaké historické fotky, na nichž je zachycen coby mladý cvičenec. Že by dosáhl nějakých mimořádných rekordů, o tom nevíme,“ doplnila starostka.
Chození do černovického Sokola je u Menšíka spojeno i s tím, že navštěvoval tamní folklorní soubor.
Ve své knize vzpomíná například na jeho vedoucího Adolfa Pištěláka, který významně ovlivnil jeho herecký život.
Přestože se Menšík stal legendou, jeho herecké začátky nebyly jednoduché; na brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění se dostal až na druhý pokus.
Kam za Vladimírem Menšíkem?
Menšíka připomíná v jeho rodných Ivančicích, z nichž se později s rodiči přestěhoval do Brna, muzejní expozice i busta na budově základní školy, kterou tam navštěvoval.
Jeho jméno nese i turisty oblíbená Menšíkova rozhledna v obci Hlína na Brněnsku, kam míří zástupy turistů.
Po Menšíkovi byla pojmenována i jedna z brněnských tramvají. V Dolní Polici na Českolipsku, kam jezdil za odpočinkem, je pak expozice s názvem Na chalupě u Vladimíra Menšíka.