Hlavní obsah

Glosa: Co fotila Battaglia v Palermu, se ví. Co Koudelka, to se uvidí

Na streamovacích platformách jsou k dohledání skvělé či „horké“ věci, o nichž se píše a mluví, i hory zapomenutelné a zaměnitelné produkce, u níž si říkáte: Kolik lidí si tohle asi pustí? A pak je tam ještě jedna kategorie: dobré nenápadné věci, u nichž je škoda, že tam jen tiše dlí, tedy alespoň v naší kotlině; v zemích vzniku nebo děje je tomu snad jinak. Přesně takovým titulem je Letizia Battaglia – fotografka života a smrti.

Foto: Profimedia.cz

Pohřeb Letizie Battaglii v sále radnice; Palermo 15. dubna 2022

Článek

Dva bezmála dvouhodinové díly, momentálně dostupné na HBO Max, hranou formou, nebanálně, nemelodramaticky přibližují život a dílo italské fotografky, která svoji dráhu spojila s rodným Palermem, kde jednak dokumentovala život obyčejných lidí, jednak coby fotoreportérka levicového deníku L’Ora zaznamenávala zločiny sicilské mafiánské organizace Cosa Nostra.

Pro nás není bez zajímavosti, že ve filmu narazíme na českou stopu. V jednu chvíli, když Letizia pochybuje o smyslu svého fotoreportérského konání, jí přítel a také fotograf oponuje a povzbuzuje: pražské jaro 1968 je ve světě známé díky fotografiím Josefa Koudelky a španělská občanská válka díky Robertu Capovi.

O něco později v bytě této dvojice zazvoní telefon, na druhém konci je fotograf Koudelka, člen fotoagentury Magnum, a sděluje příteli Letizie, že i on byl přijat do Magna.

Foto: Jan Šída

Josef Koudelka u svých snímků na výstavě Invaze 68.

Nevím, nakolik je Koudelkův telefonát fikcí, nejspíš úplnou, ale Koudelka a Palermo, to není úplně náhodné spojení. Původem český fotograf do tohoto města od poloviny osmdesátých let pravidelně jezdil fotografovat do tamějšího ústavu pro duševně nemocné. Dosud z tohoto materiálu zveřejnil naprostý zlomeček. Ale v současnosti připravuje šestaosmdesátiletý autor s tímto námětem celou knihu.

Režisér onoho televizního filmu Roberto Andò je rovněž palermský rodák, na scénáři se podílela sama fotografka. V jejím dospělém věku tuhle vášnivou kuřačku ztvárnila (a výtečně!) herečka Isabella Ragonese, která se narodila v Palermu. Blízkost hlavních tvůrců s městem, v němž mafie v minulosti napsala krvavou kapitolu, je ze snímku patrná.

Letizia Battaglia v samém závěru filmu osobně vystupuje, a to v ne úplně krátké, zanedbatelné epizodě. Naopak, a je to silné. Premiéry v květnu 2022 se nedočkala. Zemřela v rodném městě 13. dubna toho roku, bylo jí sedmaosmdesát. U rakve byla umístěna zvětšenina její slavné fotky holčičky s fotbalovým míčem.

RECENZE: Vyšla kniha snímků fotografa Josefa Koudelky. Oženit se se svobodou

Kultura

Hlavně foť, vole, moc nepřemejšlej

Kultura
Související témata:
Letizia Battaglia

Výběr článků

Načítám