Hlavní obsah

Carrie by s panem Božským ve skutečném světě nezůstala, říká autorka Sexu ve městě

6:29
6:29

Poslechněte si tento článek

Čtveřice kamarádek v New Yorku, které řeší lásku, práci a pozici žen ve společnosti. O tom je televizní seriál Sex ve městě z let 1998 až 2004, natočený na motivy stejnojmenných novinových sloupků a později i knihy Američanky Candace Bushnellové. Svým životem a dílem provede české publikum během show, jež se odehraje 4. března v Kongresovém centru Praha.

Foto: Grace Fries

Autorka Sexu ve městě Candace Bushnellová

Článek

Bojím se, že tě nikdy nebude milovat žádný muž. Tuto větu vám prý v dětství řekl otec. V jakém kontextu to bylo?

Řekl mi ji proto, že jsem neměla prsa.

Prosím?

Doopravdy. Je to vlastně vzkaz, který společnost vysílá k ženám, totiž že muži milují prsa.

Řekla bych, že zdaleka ne všichni.

Přesně tak. Naštěstí se tím my ženy nemusíme trápit.

Váš tatínek byl uznávaný inženýr. Vyrůstala jste na předměstí Hartfordu ve státě Connecticut, máte dvě sestry. Jak vás toto prostředí formovalo?

Měla jsem moc krásné dětství, čehož si vážím. Dalo mi pocit stability a také sebedůvěry. Bydleli jsme hodně blízko přírodě, jezdívala jsem na koních. Přesto jsem odjakživa věděla, že můj dospělý život bude odlišný. Vždycky jsem toužila žít v New Yorku.

Populární seriály z devadesátek, které baví i po letech

Lifestyle

Přestěhovala jste se tam souběžně s nástupem na univerzitu. Publicistickou dráhu jste ale oficiálně započala až v pětatřiceti letech. Co se v mezičase dělo?

Tak to nebylo, v médiích jsem externě pracovala už od devatenácti let. Celou dobu jsem přispívala do lifestylových časopisů. Psala jsem články o ženách, mužích, moci, penězích, společenském statusu a o městě samotném.

Vaše sloupky pod názvem Sex ve městě, které jste v letech 1994 až 1996 psala pro deník The New York Observer, se staly celosvětovým fenoménem. Vzpomenete si, jak vás poprvé napadlo se jim věnovat?

Sex ve městě byl přirozeným vyústěním mé novinařiny z osmdesátých let. Nebyl to můj nápad, ale idea mého editora. Líbilo se mu, jak píšu, a tak mi vyhradil samostatnou rubriku. O vlastním sloupku jsem tehdy snila dlouhé roky.

O čem byl váš první text?

Byl o návštěvě sex klubu. Víc vám o něm neprozradím, protože o všem mluvím ve své show.

Foto: Anna Maguire

Candace Bushnellová žije v New Yorku takřka půlstoletí.

Alter ego Carrie pro články, jimiž čtenáře provází, jste prý vytvořila, abyste nepohoršovala rodiče otevřeným popisem sexuality. Jak reagovali, když se dozvěděli, že jí jste do jisté míry vy?

Myslím, že to beztak vždycky věděli. V mé práci mě ale podporovali, přestože smýšleli dost konzervativně. Nikdy se se mnou například nebavili o sexu nebo o financích.

Seriálová vypravěčka novinářka Carrie Bradshawová je dnes označována za první televizní antihrdinku. Vnímáte ji jako pozitivní, nebo negativní postavu?

Nevnímám ji tak ani onak. V Carrie vidím každou ženu, která má skvělé přednosti i své mouchy.

Měla podle vás skončit s panem Božským, svým vysněným milostným partnerem, k němuž se v průběhu seriálu opakovaně vrací?

Řekla bych, že ve skutečném světě by spolu Carrie a pan Božský nezůstali. Je to ale to, co publikum chce. Tohle nebylo mé rozhodnutí, nicméně podle mě funguje. Díky němu koneckonců mohli tvůrci natočit dva navazující filmy (z let 2008 a 2010 – pozn. red.).

Kolikrát jste Sex ve městě zhlédla?

Viděla jsem ho několikrát, rozhodně však ne tolikrát jako mnozí fanoušci. Vím i o takových, který každý díl zhlédli snad stokrát.

Neměla jsem na to ani tolik času. Vezměte si, že jsem se podílela na scénáři televizních adaptací svých knih Džungle rtěnek a The Carrie Diaries. A navíc jsem vydala jedenáct románů.

Foto: Anna Maguire

Candace Bushnellová se svým psem

Seriál rozděluje publikum na ty, kteří ho vnímají buď jako feministický, antifeministický nebo postfeministický. Sama se netajíte, že jste feministka. Jaký význam pro vás má toto slovo?

Znamená pro mě velmi inteligentní osobu. Teď to myslím spíš jako vtip. Feministka je žena, která funguje nezávisle. Do světa nevstupuje skrze muže, ale prostřednictvím svých silných stránek, činů a názorů. Realizuje se a vydělává vlastní peníze.

Mohl by se Sex ve městě odehrát dnes?

Této otázce čelím často a moc nerozumím tomu, proč mi ji lidé pokládají. V televizi dnes existuje spousta příběhů na téma ženství. Z nich má Sexu ve městě nejblíž Emily v Paříži (od tvůrce Darrena Stara, který vedle Sexu ve městě stojí i za seriály Beverly Hills 90210, Melrose Place nebo Znovu 20 – pozn. red.).

Se svou show obrážíte všechny kontinenty. Liší se odezva diváků napříč zeměmi?

Ani moc ne. Obvykle na ni chodí fanynky seriálu, které se dají definovat jako inteligentní, vzdělané a ambiciózní, se smyslem pro humor a citem pro módu. Mohou být vdané a mít děti, ale klidně mohou být samy.

Odvíjí se to spíš od jejich mentálního nastavení. A takové divačky najdete kdekoli na světě. Spojené státy nejsou monolit. I u nás jsou ženy, které Sex ve městě rády nemají.

Co vás k autobiografickému představení přimělo?

Nebyl to můj nápad. Dostala jsem příležitost, které jsem dala šanci, a nečekala, že bude tak úspěšná. Teď se se show chystám na čtyři dny do Prahy, z čehož jsem nadšená. Nikdy jsem tam nebyla, přitom od každého slýchám, že je to velmi krásné město.

Pokračování Sexu ve městě čeká návrat ikonické Samanthy Jonesové. Ale jen na jednu scénu

Kultura

Chudák Carrie. Božský umřel, vstal z mrtvých a pak zase umřel

Film
Související témata:

Výběr článků

Načítám