Článek
Za růstem stojí především služby pro streamování hudby, které se na celkových tržbách z prodeje hudby v USA podílejí téměř 80 procenty. Tržby streamovacích služeb, jako je například Spotify, se loni zvýšily o 20 procent na 8,8 miliardy dolarů. Jejich růst ale zpomalil z předloňských 30 procent.
Mark Mulligan z výzkumné společnosti Midia Research předpokládá, že růst tržeb streamovacích služeb v USA bude i nadále zpomalovat, protože je těžké nalézt Američana, který je ještě nevyužívá. „Většina lidí je smířena s tím, že uvidíme zpomalování (růstu streamovacích služeb) v Severní Americe i na velkých evropských trzích,“ dodal.
Tržby ze stahování hudby se propadly o 18 procent na 856 milionů dolarů. Poprvé od roku 2006 se tak dostaly pod miliardovou hranici. Tržby z prodeje kompaktních disků loni klesly o 12 procent na 614,5 milionu dolarů, naopak tržby z prodeje vinylových desek se zvýšily o 19 procent na 504 milionů dolarů. Vzrostly tak už 14. rok za sebou a dostaly se nejvýše za více než tři desetiletí, uvedla agentura AFP.
Spojené státy jsou největším trhem s hudbou na světě. Svého vrcholu tento trh dosáhl v roce 1999, kdy tržby činily 14,6 miliardy dolarů. Téměř 90 procenty se tehdy na tržbách podílely kompaktní disky.