Článek
Je obdivuhodné, že po dvaceti letech psaní této série nachází stále nová témata pro svého pátrače i jeho pomocníky, kterými je i tentokrát hřešící panoš Ota ze Zástřizlí a maličko těžkopádný velitel hradní posádky Diviš. Na začátku je smrt Smila z Tubože, kterého začala postrádat manželka.
K autorově cti nutno přiznat, že motivy případů neopakuje a vypovídá v nich o podobě života ve třináctém století, za vlády Přemysla Otakara II., která se zase tak neliší od radostí i strastí dnešního člověka. Boj s pohany odmítajícími přísnou podobu křesťanské víry, stojící za množícími se vraždami, může pro někoho vyvolávat i současné reminiscence.
Co však každou detektivku obohacuje, je dobový místopis, takže si čtenář udělá představu, které hrady, města i místa včetně zájezdních hostinců tehdy existovaly.
Po řadě historických románů věnovaných českým králům i zkušenosti ze sedmidílné Husitské epopeje se Vondruška rozhodl věnovat časům, kdy za vlády Lucemburků byla Praha centrem římské říše. Lucemburská epopej I má název Král cizinec (1309–1333) (Moba, 446 stran) a je věnována především králi Janovi.
Autor vše vypráví pohledem Jana z Landštejna, probošta v Mělníku. Barvitě líčí souboj o přemyslovské dědictví, kdy si česká šlechta, zvláště Petr z Rožmberka či Jindřich z Lipé, chtěla zachovat nemalý kus samostatnosti.
Ne náhodou si Vondruška zvolil vypravěče z rodu pánů „stříbrné růže“, kdy Vilém z Landštejna, dědic statků v Třeboni, moravský zemský hejtman či nejvyšší purkrabí ovlivňoval politiku a ve jménu krále bojoval v Itálii i jinde.
Autor pečlivě sleduje ambice jednotlivých osob, ale i jejich žen včetně Janovy manželky Elišky Přemyslovny. Kráčeje jim v patách kreslí podobu mocenských bojů a dostává se na konci první části epopeje do doby návratu kralevice Karla z Paříže a Itálie do Čech. Je na co se těšit.
Může se vám hodit na Zboží.cz: Knihy: Anděl smrti - Vlastimil Vondruška, Jménem krále - Vlastimil Vondruška, Dýka s hadem - Vlastimil Vondruška