Článek
Dvoudílný dokument Třicet svobodných zkoumá společnost po třiceti letech od pádu komunistické diktatury. „Snažíme se analyzovat těch třicet svobodných let a mimo jiné hledat odpověď na to, proč ve společnosti panuje značné napětí a nespokojenost. Ještě nikdy v historii se přitom Češi neměli lépe než nyní,“ řekl autor námětu a dramaturg Josef Albrecht.
„I když jsme události prožili společně, rozumíme jim naprosto různě,“ tvrdí scenárista Jefim Fištejn.
Trabantem z Indie až domů je závěrečné dobrodružství žlutých trabantů. Čtrnáct dílů ukáže strastiplnou cestu Čechů z Indie přes Nepál, Pákistán nebo Čínu. Na Nový Zéland zve dokument Kiwiland a Bedekr s Jitkou Ježkovou a Martinem Písaříkem zkoumá země Beneluxu s jejich přírodním i kulturním bohatstvím.
Olga Špátová nazvala svůj dokument Jednou skautem, navždy skautem. Tímto filmem se vrací do dětství, kdy sama byla skautkou. V české společnosti morální hodnoty slábnou a ze skautingu si podle ní děti odnášejí smysl pro fair play, přátelství a spolupráci.

Prezident Edvard Beneš na oficiálním portrétu
Dvoudílný dokument Beneš chce podrobně a s klidným nadhledem vystihnout výjimečného politika, který zakládal Československo a musel sledovat i jeho úpadek. Politika, který je dodnes vnímán kontroverzně, se snaží „zbavit mýtů“.
Série Modrá krev navazuje druhou řadou o šlechtických rodech, které v Česku působily nebo působí.
„Jsou to lidé noblesní a lidé, kterým minulý režim hodně ublížil. Na svůj osud si vůbec nestěžují,“ uvedla režisérka Alena Činčerová.
„Pojďme se podívat, jak se starají o svěřený majetek, ukázat, že soukromé vlastnictví je daleko víc zavazující a kontrolovatelné. Tak jsme začali a pak dokument začal ukazovat i historii a nejen nudné ksichty a baráky,“ uvedl potomek šlechtického rodu František Kinský.
„V druhé sérii jsou méně známé rody, až na ty Lichtenštejny, a trochu jsme se víc obrátili na Moravu,“ dodal.

Sochy Tomáše a Jana Antonína Bati vzhlíží k rozsvěcené budově, kde nyní sídlí krajský a finanční úřad.
Snímek Petera Kerekese Baťa, první globalista zkoumá slavného českého podnikatele a jeho komplexní, revoluční, globální vize. Popisuje moderní řízení výroby, propojení oborů i motivaci zaměstnanců.
Portrét Jiřího Suchého s podtitulem Lehce s životem se prát natočila Olga Sommerová a nakonec je tu Pivní putování, které bude sledovat osudy chmele a pivního moku v Čechách a na Moravě.
Může se vám hodit na Zboží.cz: