Článek
Toronto má svoje slavnosti i celebrity. Papparazi pátrají například po režisérech Stephenu Frearsovi či Timu Burtonovi, který zde uvádí svůj nový snímek Corpse bride (Tělo nevěsty), i po hvězdách, jako jsou Johnny Depp nebo Harvey Keitel. Nechybí zde ani komik Steve Martin nebo charismatický dramatický herec Ed Harris.
Ten byl o víkendu v delegaci k novému filmu History of Violence (Historie násilí) kanadského filmaře Davida Cronenberga, který je v Torontu i po celém světě dobře znám. U nás jsme viděli horor Moucha, dekadentní psychothriller Crash, ale i jiné filmy o lidských posedlostech včetně zpracování Burroughsova Nahého oběda.
Největší hvězdy, ale i novátorské filmy
V Historii násilí potkáváme kavárníka Toma Stalla (Viggo Mortensen), žijícího v poklidném městečku v Indianě, jenž shodou okolností zabije jednoho hosta. Násilí je tu opět sugestivní, fyzické, šílené, ale Cronenberg zároveň natočil pozoruhodný film o tom, jak člověk nedokáže utéct před svou minulostí.
"Nepřemýšlím nad tím, jak ve filmu zobrazuji násilí, jestli to bude pro diváky přijatelné nebo ne. Neestetizuji je, nejsem jím posedlý, pouze jsem se snažil ukázat, jak vzniká a jak mu člověk podléhá. Je to jeho "byznys", který vyrůstá z lidské společnosti," vysvětloval režisér v Torontu.
Nejunikátnější atrakcí pro festivalové publikum jsou takzvané Visions (vize), kde se představují nové pohledy na film i na způsob vyprávění příběhu, i sekce Discovery (Objevy nových filmařů). Východní Evropu zde zastupuje například maďarský snímek Porcelánbaba Pétera Gárdose, surreálně pohádkové podobenství o kolonii vesničanů, které navštíví státní represivní složky. Nebo Postelové scény Kirilla Serebrennikova. Vedle nich je zde kvůli zajímavému spojení hraného filmu s animací uváděn i Žralok v hlavě Marie Procházkové.