Článek
Netradiční projekt zahájil v úterý a chce jej na etapy uzavřít do konce října. Vše částečně živě přenáší na svém instagramovém profilu.

Britský umělec Damien Hirst a zebra.
Proces vysvětluje tím, že „cítí v sobě potřebu díla spálit“. Rozhodnutí úzce souvisí s tím, že před časem dal svým sběratelům na výběr, zda chtějí mít jeho díla ve formě NFT, tedy digitální formě, anebo je chtějí mít fyzicky.
Do prodeje jich nabídl celkem deset tisíc. Testoval tak zájem o dva různé světy, kde se s uměním obchoduje.
V jeho galerii nyní tak shoří obrazy těch, kteří si jejich vlastnictví vybrali ve formě NFT. Podle BBC Culture v plamech skončí díla za zhruba deset milionů liber (cca čtvrt mld. Kč).
„Pálením papírových děl dokončuju jejich proměnu v NFT,“ uvedl Hirst považovaný za jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších současných britských umělců.
Co je NFT?
Zkratka NFT označuje anglický termín Non-Fungible Tokens, tedy nezaměnitelný token. Jde o novou podobu digitálního vlastnictví, která staví na blockchain – digitální účetní knize. Tu mimochodem využívají také kryptoměny, například nejznámější bitcoiny.
NFT se používá k prokázání vlastnictví konkrétní věci, která existuje pouze ve virtuálním světě. Typicky může jít o umělecká díla, slavné memy, herní předměty, ale klidně také historické okamžiky, jako je odeslání první SMS zprávy. Vzhledem k tomu, že NFT vznikají jako naprosté unikáty, často lákají sběratele a investory.
NFT tokeny jsou navíc odolné proti padělání. Lidé je mohou uchovávat ve své vlastní blockchainové peněžence, což je v podstatě obdoba digitální peněženky.