Článek
Centrem událostí, přednášek, setkávání bude Šabachův park v Dejvicích, a to od 10:00 do 18:00. Motto letošního ročníku zní: „Proměň dyslexii v DAR.“
Zájemci o problematiku si budou moci popovídat například se sochařkou a malířkou Kateřinou Novotnou, která má zkušenost s dyslexií u sebe i svých dětí. Ta jim také nabídne workshop s názvem Slova jako šperk, šperk jako objekt?
Výtvarnice a učitelka Markéta Miláčková s lidmi probere problémy dyskalkuliků, a to v tématu „Jak na matematiku?“. Fotograf a soustružník Jindřich Matěk zase prozradí, jak si hravou formou představit písmenka. Lucie Buková, zakladatelka společnosti Střízlivé ženy a peer konzultantka, pak vysvětlí, jak může „dys“ souviset s pozdější závislostí na alkoholu.
„V našich řadách máme lidi pracující jak v továrně, tak učitele, kteří sami zažívají problémy s matematikou nebo češtinou. Chceme ukázat, že s dyslexií můžeme být čímkoliv, čím si přejeme být,“ říká zakladatelka akce Alena Kupčíková.
Sama si kvůli dyslexii prošla lecčíms. „Jsem ročník 1976, v té době se ještě kvůli tomu do poraden moc nechodilo. Paradoxně jsem tak nikdy neměla oficiální potvrzení o dysortografii, což je problém s pravopisem. Každý, kdo má dyslexii, má totiž od každého něco: kus dyslexie (porucha čtení), dysgrafie (porucha psaní), dysortografie (porucha pravopisu),“ říká s tím, že její „porucha“ se v uměleckém světě hodí.
„Jedinečná věc na dyslexii je, že se nemůžete opakovat. Tedy nemůžete se vykrást, protože si nepamatujete věci v posloupnosti,“ shrnuje.