Článek
Novinkám to potvrdilo ministerstvo financí. Ministr Miroslav Kalousek totiž ve středu podepsal dohodu o narovnání mezi ministerstvem a Petrem Kratochvílem.
"Petr Kratochvíl se zároveň vzdal i jakýchkoliv dalších nároků plynoucích ze své investice," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Dodal, že dohoda o narovnání neobsahuje žádnou finanční kompenzaci.
Znehodnocení své investice údajným narušením hospodářské soutěže vyčíslil Kratochvíl před časem na 70 miliónů korun. Obrátil se kvůli tomu i na Evropskou komisi a Evropský soudní dvůr. Tyto jeho kroky měly podle výstupu z tiskové konference za důsledek jen zpoždění pražských kulturních grantů i další dílčí změnu jejich systému.
Nově dotace na prodanou vstupenku
Ta především zavádí nově dotace na prodanou vstupenku, kterou kritizují zástupci neziskových organizací i třeba divadla menších forem či scény orientované na náročnějšího diváka. Dotace na vstupenku přispívá těm, kdo na vstupném nejvíce vydělávají.
Kratochvíl podal žalobu u arbitrážního soudu loni v létě poté, co spolu s některými pražskými divadelníky protestoval proti systému kulturních grantů. Kolem něj je více sporů. Ten, kterým se zabývá Kratochvíl a upozorňují na něj i zástupci neziskové sféry, se týká kulturních subjektů se statutem obchodní společnosti.
Obě strany však vidí problém jinde - neziskové organizace a nezávislí odborníci upozorňují na to, že obchodní organizace podnikající v kultuře jsou limitované v tom, kolik peněz mohou z veřejných rozpočtů dostat. A v Praze se podle členů grantové komise toto evropské pravidlo v případě některých příjemců grantů porušuje.