Článek
Obvodní soud pro Prahu 1 o žalobě rozhoduje už podruhé. Napoprvé před dvěma lety přiznal vlastnictví městu, což následně potvrdil i odvolací senát pražského městského soudu. Nejvyšší soud ale loni v květnu vyhověl Muchově dovolání, rozhodnutí zrušil a vrátil případ obvodnímu soudu s tím, že nebylo dostatečně zdůvodněno, proč přiřkl vlastnictví Praze.
„Jsem pevně přesvědčen, že podmínky, jak si je diktoval pan Mucha, splněny nebyly, a že se město nestalo vlastníkem Slovanské epopeje,“ uvedl ve středu František Vyskočil, právní zástupce Johna Muchy. „Taková výstavní síň, která by naplnila podmínku Alfonse Muchy, v Praze nestojí,“ podotkl také.
Právní zástupce Prahy Roman Felix ale namítl, že nejde o závaznou právní podmínku, která by podmiňovala validitu právního úkonu. „Z hlediska morálního to nezpochybňuji, nezpochybňují to ani současné ani minulá vedení města Prahy,“ řekl Felix s tím, že je složité pro takto monumentální komplex obrazů získat či vytvořit důstojný, bezpečný a technologicky odpovídající prostor. „Fakticky podle našeho názoru tato podmínka nemůže otázku vlastnictví hlavního města Prahy změnit,“ dodal.
Praha v minulosti také namítala, že Mucha epopej nikdy nevlastnil. Prvotním vlastníkem byl podle města mecenáš a filantrop Charles Richard Crane, který dílo u Muchy objednal. Podle dokumentů, které se vážou ke smlouvě o vyhotovení díla a které se týkají předání jednotlivých obrazů Praze, je uveden Crane jako dárce. Podle města Mucha nikdy vlastníkem obrazů nebyl, jen jejich zhotovitelem.
Může se vám hodit na Zboží.cz: