Článek
Japonský fotograf zachytil takřka poetický moment uprostřed krvavých protestů v Súdánu. Na snímku, který nazval Straight Voice (Jasný hlas), je mladý muž, jenž loni v červenci mezi demonstranty a v záři světel z mobilních telefonů recitoval básně.
Čiba získal ocenění dotované 10 tisíci eury (přes 270 tisíc korun). Předseda poroty Lekgetho Makola podle agentury DPA řekl, že jde o fotografii plnou naděje. „Především v těchto časech, kdy zažíváme mnoho násilí a mnoho konfliktů, je důležité, že tu máme fotografii, která lidi inspiruje,“ poznamenal Makola.
„Je to zkrátka velmi krásná, pokojná fotografie, která shrnuje všechen neklid světa a touhu lidí po změně,“ poznamenal další člen poroty Chris McGrath.
Čiba je hlavním fotoreportérem francouzské tiskové agentury AFP pro východní Afriku a Indický oceán a snímek pořídil v súdánské metropoli Chartúmu. „Tento moment byl jediným poklidným skupinovým protestem, který jsem v té době zažil,“ řekl.
V Súdánu byl loni po téměř 30 letech u moci armádou sesazen prezident Umar Bašír. Po prudkých protestech se v červenci ozbrojené síly a opoziční hnutí dohodly na přechodné vládě.
Porota vyhlásila i vítěze jednotlivých kategorií. Například nejlepším fotopříběhem roku se stala série snímků ukazujících nepokoje v Alžírsku. Pořídil je francouzský fotoreportér Romain Laurendeau.
Do letošního ročníku soutěže na 4300 fotoreportérů z 24 zemí přihlásilo téměř 74 tisíc fotografií. Porota udělila 44 cen. Oceněné snímky by měly být k vidění na velkých výstavách v mnoha zemích světa.
Kvůli koronavirové krizi byli letos všichni vítězové o svém triumfu zpraveni prostřednictvím internetu a tradiční slavnostní udílení cen v Amsterodamu se nekonalo.