Článek
V Cannes se životopisný film Che setkal s kritikou ohledně své neúnosné délky a mnozí mu předhazovali i emocionální chladnost, tvůrčí přístup prý nebyl dost strhující. Na druhou stranu většina kritik ocenila herectví Benicia Del Tora.
Jako problematické se ukázalo i to, co se může jevit jako logické z uměleckého hlediska, totiž, že herci mluví španělsky. Pro trh je však podle odborníků nutná angličtina a společnosti se zdráhají film promítat, pokud nebude dabovaný.
Film se původně měl točit v angličtině, měl být mnohem kratší a režírovat ho měl Terrence Malick. Pak se k producentce Lauře Bickfordové připojil Soderbergh a při probírání se rozsáhlým materiálem zjistili, že film bude třeba rozdělit na dvě části a natočit ve španělštině, přestože Soderbergh španělsky neumí.
Tvůrci teď troufají, že Che prorazí po premiéře v New Yorku a následně v Los Angeles. V prosinci ho chtějí přivést na Havanský filmový festival a promítnout před samotným "el comandantem" Fidelem Castrem.
Guevara inspiroval více filmařů
Letos Bolívie zveřejnila i originál deníku Che Guevary. Psal si ho během nezdařeného pokusu o rozdmýchání revoluce v Bolívii, vláda deníky a několik černobílých fotografií uchovávala od roku 1986 v zapečetěné obálce v centrální bance.