Článek
Příběh spisovatele Aschenbacha, který líčí své okouzlení polským chlapcem Tadziem během pobytu v Benátkách, proslavilo i filmové zpracování Luchina Viscontiho z roku 1971. Britten film úmyslně nikdy nespatřil a zpracoval Aschenbachův příběh zcela odlišně do intimní podoby dlouhé monologické zpovědi spisovatele. Role Tadzia a jeho rodiny svěřil tanečníkům. Opera má 17 obrazů navazujících formou rychlých filmových sekvencí.
Brittenovu operu nastudoval ve Státní opeře Praha japonský režisér, herec a pedagog Yoshi Oida, významná osobnost světového divadla, spolupracovník Petera Brooka, autor knih reflektujících teoreticky herectví. V roli Aschenbacha se představí vynikající britský tenorista Alan Oke, britský barytonista Peter Savidge vytvoří hned sedm postav, s nimiž se Aschenbach v opeře setkává.
Hudební nastudování je dílem dalšího britského umělce, dirigenta Hilaryho Griffithse, který se Státní operou Praha spolupracuje již delší čas a řídil zde více než 200 představení 23 operních titulů. S Brittenovou Smrtí v Benátkách se ale ve své kariéře potkává poprvé. Inscenace vznikla v koprodukci s festivalem v britském Aldenburgu, kde Britten žil a jehož byl zakladatelem, festivalem v Bregenzu, Operou de Lyon a Canadian Opera Company v Torontu. V Praze bude uvedena pouze pětkrát, kromě premiéry ještě 1., 4., 10. a 12. března.