Článek
Jejich snímek pojednává o Angličanu Nicholasi Wintonovi, který těsně před druhou světovou válkou zachránil téměř sedm set zejména židovských dětí z bývalého Československa. V Británii pro ně nalezl náhradní rodiny, a děti tím unikly pozdějším transportům do koncentračních táborů. Winton sám na své skutky nikdy neupozorňoval.
Film je poselstvím o tom, co může jeden jediný člověk vykonat, řekl prezident nadace The Christophers Dennis Heaney. "Jeden člověk, jedna lidská bytost vytvořila tento program, který přinesl tolik dobra tolika lidem. Láska, kterou Nicholas Winton vložil do tohoto programu, stále žije a lidé si ji stále uvědomují," uvedl.
Dokument vzniklý ve slovensko-česko-americké koprodukci, na němž jeho tvůrci pracovali tři roky, získal už v roce 2002 mezinárodní televizní cenu Emmy. Poté, kdy byl uveden i na obrazovkách ve Spojených státech, je letos nominovaný v pěti kategoriích i na americkou Emmy. Produkční společnost Cinemax uvažuje podle spoluautora filmu Patrika Pašše i o jeho uvedení do amerických kin.
S příběhem Nicholase Wintona se seznámili diváci v asi 40 zemích světa. V řadě z nich vzbudil takový ohlas, že tamější školní mládež začala sama pátrat po zachráněných dětech, které často ani nevědí, za jakých okolností unikly před bezmála 70 lety nacistickým koncentračním táborům. Tuto širokou iniciativu by slovenští tvůrci chtěli zaznamenat v dalším snímku, který naváže na původní film.
Ocenění Christopher Awards získali vedle slovenského snímku také další filmy a knihy pro mládež a dospělé. Jednu z cen si odnesli například tvůrci filmu Dobrou noc a hodně štěstí, který režíroval hollywoodský herec George Clooney. V minulých ročnících byli těmito cenami poctěni mimo jiné režisér Steven Spielberg či nositel Nobelovy ceny za mír, spisovatel Elie Wiesel.