Článek
„Věřím, že festival může být uměleckým dílem. Jak se nám to povedlo, nechť posoudí návštěvníci,“ řekl umělecký ředitel Marek Vrabec.
Sérii koncertů zahájí 23. září kanadská pěvkyně Barbara Hanniganová s Pražskou komorní filharmonií. „Rozhodla se vstoupit do mužského světa a své koncerty řídí jako dirigentka,“ podotknul Vrabec.
Do světa staré hudby nás zavede katalánský virtuos na strunné nástroje a muzikolog Jordi Savall 10. října, 21. října přijede kanadsko-americký skladatel a zpěvák Rufus Wainwright, jenž nečekaným způsobem spojuje pop, folk, soul i operu. Někteří kritici používají v souvislosti s ním pojem "barokní" pop.
První vlastní desku nazvanou Rufus Wainwright vydal v roce 1998 a kritika ho přijala nadšeně, například magazín Rolling Stone ho označil za objev roku. Od té doby nahrál šest dalších alb a kromě toho se věnuje také divadlu a filmu, a dokonce složil operu Prima Donna.
Známé jsou rovněž jeho filmové soundtracky, zejména Zkrocená hora, Shrek, Moulin Rouge! nebo Zoolander. V Praze představí speciální orchestrální program a hostem večera bude operní pěvkyně a herečka Soňa Červená v roli recitátorky.
Bossa nova i Vivaldi
Z Brazílie dorazí 30. října zpěvák a skladatel, kytarista a perkusista Vinicius Cantuária. Festival pak vyvrcholí jazzem osmdesátiletého tenorsaxofonisty Waynea Shortera. Do Velkého sálu Lucerny přijede 6. listopadu se svou hvězdnou kapelou (Danilo Perez, John Patitucci a Brian Blade).
Postmoderní pohled na Vivaldiho Čtvero ročních dob přinesl britský skladatel Max Richter. Britský houslista Daniel Hope jej u nás bude interpretovat 29. září.
Prodej vstupenek na všechny koncerty začal 18. dubna na www.strunypodzimu.cz a ve Vstupenkovém centru Strun podzimu na adrese Palackého 1, Praha 1.