Článek
„Jeden zvon samostatně je umístěn v dolní zvonici. To je zvon Zikmund a ten je největší,“ řekl Damián Faber z Metropolitní kapituly u svatého Víta v Praze. Zikmund se rozeznívá pouze při významných událostech. Jeho zvuk byl slyšet například při inauguraci prezidenta Petra Pavla letos v březnu.
Šestici zvonů přichází do druhého zvonového patra ve věži katedrály rozeznít několik dobrovolníků pravidelně každou neděli. „V neděli zvoníme vždy dvakrát. Vždy před mší a v poledne,“ doplnil Faber.
Živé zvonění je přitom rarita, lidskou sílu většinou již zastupuje elektrický pohon. Na Hradčanech to pořád dělají postaru jako před několika staletími.
197 schodů do druhého zvonového patra katedrály šlapou dobrovolníci nejen pravidelně v neděli, ale také při výjimečných událostech, kterou byl například čtvrteční svátek svatého Václava.
„Z těch šesti zvonů patří tři do souboru renesančních zvonů. Ty dva největší, Václav a Jan Křtitel, pocházejí ze 40. let 16. století. Poté je tam ještě Josef, ten je z roku 1602, dále tu visí tři zvony, Marie, Dominik a Ježíš, ty jsou nejnovější, pocházejí z roku 2012,“ vysvětlil zaměstnanec Metropolitní kapituly.
Tyto poslední tři zmíněné byly pořízeny jako náhrada za zvony, které byly zrekvírovány pro válečné účely v první světové válce.
Dramaturgie zvonění
„Každý zvon má nějaké své určení, to znamená, že každá ta příležitost má, lze-li to tak říct, odlišnou dramaturgii. Jan Křtitel je zádušní zvon, Josef je zvon, který se používá jako umíráček, protože svatý Josef je patron dobré smrti, a Václav je nejslavnostnější z těch horních. Samozřejmě ve svátek Václava měl tento hlavní úlohu,“ sdělil Novinkám Fáber.
FOTO: Kostel sv. Haštala v Praze má po 105 letech všechny zvony
Při samotném zvonění používají zúčastnění sluchátka nebo špunty do uší. Bez nich je zážitek přímo pod zvony velice intenzivní. Zároveň by zvoníci pro zvuk zvonů měli mít cit. Když se zvoní málo, tak zvon prý takzvaně usíná. Kouzlo zvonění rozhodně nespočívá jen ve fyzické síle.
Mezi dobrovolníky, kteří se pravidelně zvonění účastní, je i Dana Gregorová, která aktivitu bere jako poslání. Zvony chodí rozeznívat již téměř 14 let.
15 aktivních zvoníků
„Já jsem se před těmi čtrnácti lety přišla podívat na vánoční zvonění a pamatuji si to jako dnes. Byla jsem zcela ohromena zvukem, vibracemi, celou tou atmosférou a musela jsem přijít znovu, znovu, znovu a takhle to začalo,“ vzpomněla dobrovolnice.
Aktivních zvoníků je podle Gregorové přibližně patnáct z celkového počtu třiceti. Všichni dělají aktivitu zadarmo. Nedá se specifikovat jejich věkové rozhraní, zvonit chodí dvacetiletí i důchodci.
Na dopolední sváteční mimořádné zvonění se jich sešlo přibližně deset. Po úspěšném přibližně patnáctiminutové zvonění následuje vždy podání ruky, krátká debata a zase cesta dolů na třetí hradní nádvoří.
Zvony v katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha
Zikmund - váha: 13 500 kg, průměr dolní části: 2560 mm, rok odlití: 1549
Václav - váha: 4 500 kg, průměr dolní části: 1770 mm, rok odlití: 1542
Jan Křtitel - váha: 3 500 kg, průměr dolní části: 1570 mm, rok odlití: 1546
Dominik - váha: 1 000 kg, průměr dolní části: 1100 mm, rok odlití: 2012
Josef - váha: 350 kg, průměr dolní části: 815 mm, rok odlití: 1602
Marie - váha: 190 kg, průměr dolní části: 670 mm, rok odlití: 2012
Ježíš - váha: 95 kg, průměr dolní části: 530 mm, rok odlití: 2012
Zdroj: katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha
Na Pražském hradě zazní Válečné rekviem, uvedou ho zvony
Do Kutné Hory se vrátily několikatunové svatobarborské zvony, opravovaly se po pěti stech letech
Může se vám hodit na Firmy.cz: Římskokatolická farnost u katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha