Článek
Ital Ferragamo ručně šil pro Marilyn boty, které herečku malé postavy (měřila 1,6 metru a v průměru vážila 53 kg) činily o deset centimetrů vyšší. Speciální podpatky pro Monroe si Ferragamo nechal dokonce patentovat.
Výstava je úžasná. Nabízí nejen osobní dopisy a smlouvy s producenty, stovky občas i velmi odvážných fotografií, ale také desítky bot a kostýmů nejslavnějších značek. O genezi akce řekla kurátorka a ředitelka Muzea Ferragamo Stefanie Ricciová: „Nejprve jsme hledali celý šatník Marilyn Monroe, který byl rozprodán v roce 1990 v newyorské aukční síni Christie’s, u sběratelů jsme narazili i na řadu cenných dokumentů, písemností, fotografií a dopisů. To nás inspirovalo k výstavě.“
Sláva i deprese
Expozice představuje jak skutečný příběh ženy, která prožívala opojnou slávu i hluboké deprese, tak velkolepou legendu o mediální hvězdě, stylizované fotografy a režiséry do nadčasového estetického ideálu. Perfektně to v Jízdárně Pražského hradu dokládají fotografie herečky konfrontované s originály italské renesance, mezi které patří i jedinečná Léda s labutí, skvostné dílo žáka Leonarda da Vinciho, které speciálně pro Prahu zapůjčila slavná florentská Galleria degli Uffizi.
Jen sám tento obraz, věrně reprodukující ztracený originál, nabízí mnohem větší zážitek, než jakým byl nedávno na Zbirohu s humbukem představený údajný Leonardův autoportrét. Nechybějí ani slavné grafiky od Andyho Warhola, které doplňují kolekci, jež ukazuje, že Monroe se pro umělce pop-artu stala velkou a vděčnou inspirací.
Výstavu pořádá Správa Pražského hradu a společnost Armentano ve spolupráci s Museem Salvatora Ferragama. Na organizaci se podílí i Jan Třeštík, proslulý před lety aférou s pokusem o nelegální vývoz obrazu Pabla Picassa do Švýcarska. Podle sdělení tiskového mluvčího Pražského hradu Davida Šebka si jeho pomoc vyžádala přímo společnost Armentano. Výstava bude otevřena do 20. září.