Článek
• text Karla Černého o ženách v armádě; proč by si naše společnost v těžkých časech neměla dovolit nechat ležet ladem potenciál, který ženy pro ozbrojené složky představují, jaké jsou zkušenosti z ostatních zemí od Izraele po Skandinávii – a má, nebo nemá válka ženskou tvář?
• rozhovor s divadelnicí a spisovatelkou Bárou Purmovou, jejíž knížka Diviška a kouzelný provázek je v nominacích na Magnesii Literu za knihu pro děti a mládež; jak se nicota může stát inspirací, proč by literatura neměla jít dětem na ruku a poselství by z ní nemělo moc křičet – a jak tvořit, aby to bavilo děti i dospělé?

Bára Purmová
• vzpomínku Markéty Pilátové na Maria Vargase Llosu, peruánského držitele Nobelovy ceny za literaturu, který zemřel na konci minulého týdne; jak silné příběhy a mnohovrstevnatá struktura činí Llosovo psaní výjimečným, před jakými nebezpečími nás varoval ve svých knihách – a jaký byl jeho smích?
• text Zuzany Kultánové o širších společenských souvislostech série Netflixu Adolescent; proč příběh nezletilého vraha není přeexponovaným obrazem, ale spíš realistickým popisem problémů, s nimiž se potýká školství nejenom ve Velké Británii – co dělat s chlapci a mladými muži, kteří se cítí poškození ženskou emancipací, a algoritmy sociálních sítí je v tom ještě podporují?
• sloupek Emila Hakla poskládaný z obrazů současného jara; jak souvisí pivo Vinnetou z chráněného pivovaru Chříč s klimatickou změnou a proč by se nám vyplatilo prohodit den a noc, takže by se vstávalo večer a ráno by se chodilo spát?
• krátké glosy o dvou nových knihách; románu Rachel Cusk Tranzit a publikaci Jiřího Pernese Na prahu socialismu: Československo v letech 1956–1960