Článek
● Rozhovor s maďarskou politoložkou Eszter Kovátsovou, kritičkou Orbánovy vlády, která ale zároveň zkoumá, zda jeho vymezování se vůči Západu nemá reálný základ; proč nám nálepky jako „levice“ a „liberálové“ ne vždy pomáhají porozumět výzvám současných západních společností a proč se od politiky identit musíme vrátit zpátky k racionální argumentaci?
● Text sociologa Karla Černého o ruské posedlosti informační válkou; co všechno ukázala válka na Ukrajině o limitech různých forem ruského válčení, kde se vzal mýtus o schopnosti Kremlu ovlivňovat západní veřejné mínění, proč Rusko Západu nerozumí a proč už „měkká síla“ Ruska nedokáže téměř nikoho oslovit?
● Rozhovor s filmovou režisérkou Terezou Vejvodovou, autorkou manifestu Odvaha k zranitelnosti; proč je zkušenost mladé filmařky působící v české kinematografii frustrující, jak ve filmu coby kolektivním díle udržet autorskou osobitost a v čem může filmaře obohatit malířství, rap nebo tanec?
● Sloupek Kateřiny Smejkalové o úpadku českých a slovenských periferií; jak se s veřejným prostorem nakládá v Trebišově, Michalovcích nebo Jihlavě a proč musí být pro lidi z menších měst frustrující slýchat od novinářů z velkoměstských redakcí o „nebývalé prosperitě“ uplynulých třiceti let?
● Krátké glosy Jakuba Šofara o dvou nových knihách: publikaci Davea Goulsona Tichá země (s podtitulem Jak odvrátit hmyzí apokalypsu) a antologii české anarchistické a socialistické poezie Sejdem se, bratři, v předpeklí!