Článek
• rozhovor s britským historikem a religionistou Markem J. Sedgwickem o současných podobách tradicionalismu; co mají společného Donald Trump, Jair Bolsonaro a britský král Karel III., v čem můžou být stoupenci tradice a kritici modernity nečekaně revoluční a chopí se tradicionalismus a krajní pravice obecně tématu klimatické krize?
• to nejlepší ze salonní debaty s Apolenou Rychlíkovou a Pavlem Šplíchalem, autory reportážní knihy Piko: Junkies’ Lives Matter; jak užívání pika neboli pervitinu souvisí se socioekonomickými faktory i otázkou traumat, jak svou závislost vnímají sami uživatelé a jak by měla vypadat státní protidrogová politika?
• text Štěpána Kučery o severočeských sklářích Leopoldu a Rudolfu Blaschkových, kteří se na přelomu 19. a 20. století stali světově jedinečnými tvůrci skleněných modelů mořské fauny; v čem jejich dílo inspiruje dnešní mořské biology a co nám může prozradit o postupující environmentální krizi?
• ohlédnutí Štefana Švece za zesnulým hudebním publicistou Jiřím Černým; proč se s Černého názory dalo nesouhlasit, jeho vkus nesdílet, ale jeho samého obejít nešlo – proč byl institucí, černou labutí, bílým slonem a přírodním úkazem?
• krátké glosy Jakuba Šofara o dvou nově vydaných knihách: je to výbor z deníků Jaroslava Foglara Celý den drobně prší a román Jany Guljuškiny Paní S.