Článek
● Rozhovor se spisovatelem Janem Němcem nad jeho novou knihou Liliputin, reflektující válku na Ukrajině a její dopady na lidské osudy; jak literatura ovlivňuje svět, jak se proměňuje náš vztah ke smrti, jak se vypořádat s neexistencí jediné absolutní pravdy – a proč má spisovatelská angažovanost být v první řadě existenciální?
● Esej politoložky Kateřiny Smejkalové o platformové práci; v čem práce zprostředkovávaná digitálními platformami připomíná novodobé nevolnictví, jak prohlubuje nerovnosti mezi globálním Severem a globálním Jihem, proč od prekarizace práce vede přímá cesta k politické radikalizaci – a proč tyto poznatky česká veřejná debata ignoruje?
● Ukázku z chystané knihy spisovatele a redaktora Salonu Štěpána Kučery Gablonz/Jablonec; jak v mozaice na pomezí beletrie a literatury faktu, zarámované jedním městem a jedním, 20. stoletím, autor zachycuje vztah české a německé komunity, jak vypráví příběh této země?
● Sloupek Štefana Švece o mladých lidech, kteří ruší rodová vizuální pravidla a není snadné na pohled odhadnout jejich pohlaví; proč setkání s nimi může pozorovatele znejišťovat, a zároveň obohacovat?
● Krátké glosy Jakuba Šofara o dvou nových knihách; jsou to Pražský slabikář Aleksandera Kaczorowského a sbírka textů Egona Erwina Kische Říkaj mi Tonka Šibenice