Článek
• rozhovor se spisovatelem a diplomatem Markem Tomanem nad jeho novým románem o diplomacii České sklo; proč autor teprve jako zaměstnanec ministerstva zahraničí plně docenil psaní Franze Kafky, proč mají špionážní romány k realitě blíž, než si obvykle myslíme, a jak je to s „kamarádstvím“ ruských kolegů?
• text Ondřeje Soukupa o tom, že Rusům, kteří nesouhlasí s válkou proti Ukrajině, v časech brutálních represí nezbývá než používat jinotaje a stávat se „sémiotickými partyzány“; co ve skutečnosti znamená verš „chci se dívat na balet, ať tancují labutě“ a jaké anekdoty se vyprávějí třeba o „apolitických Rusech“?
• závěrečný díl cyklu Léto s polskou povídkou; tentokrát představujeme Dominiku Słowik a její prózu, která v sobě snoubí imaginaci, humor i environmentální podhoubí; co všechno prožije mladá žena, které jednoho dne začne z nosu vyrůstat šlahoun fazole?
• sloupek Štefana Švece o historických česko-německých zápasech v pražských divadlech; jak procházely dějiny Stavovským divadlem, tím „kamenným nanukovým dortem“ hraběte Nostice, a jak to dopadlo s předsevzetím prezidenta Masaryka ve Stavovském „pevně chránit“ umění českých Němců?
• krátké glosy o nových knihách; jsou to sbírka reportáží Jana Kaliby z „rozeštvané země“ Zápas o Ameriku a monografie Jakuba Kapičiaka věnovaná dílu moskevského konceptualisty D. A. Prigova Píšu, tedy (ne)jsem.