Článek
• rozhovor se spisovatelem Michalem Kašpárkem nad jeho novou knihou Fosilie o mezigeneračním neporozumění; čím dnešní „vítězové devadesátek“ připomínají komunisty z osmdesátých let, jaké překvapivé lekce si můžeme odnést z období covidu a proč je důležité uvědomovat si s pokorou vztahy živého světa – i když ani to k vzájemnému porozumění ve společnosti nepomůže?
• exkluzivní ukázku z nové knihy historika Přemysla Houdy Nohavica a (jeho) naše malá válka; co se o vnitřních rozporech slavného písničkáře dozvídáme z jeho soukromého archivu a nedopsaných písní – je Jaromír Nohavica „hrdina, nebo dezertér“, a má vůbec smysl se takto binárně ptát?
• recenzi Martina Šrajera na hororový snímek chilského filmaře Pabla Larraína Hrabě, který byl nedávno oceněný na festivalu v Benátkách a je k vidění na Netflixu; co když diktátor Augusto Pinochet nezemřel, ale dodnes přežívá coby upír ve svém temném sídle, a protože zaprodal svou duši, nikdy nedojde klidu – a co takové hororové vyprávění říká o našich společnostech a krajně pravicové ideologii?
• sloupek Apoleny Rychlíkové o snímku Agnieszky Hollandové Hranice, rovněž oceněném na benátském festivalu; jak se z režisérčina filmu o porušování práv migrantů na polských hranicích stalo skutečné politikum teprve v důsledku hysterické reakce polské vlády a jak celá kauza zapadá do postkomunistického kontextu, kde se z umění stala apolitická kategorie?
• krátké glosy o dvou nových knihách; vzpomínkách Arthura Koestlera Bahno společnosti a básnické sbírce Jana Kubíčka Já, člověk