Článek
• Rozhovor s entomologem Jiřím Hulcrem o kráse kůrovců, zdraví lesů i životě v USA; čím nás může obohatit umění zvířat, proč i v přístupu ke krajině musíme „diverzifikovat“ portfolio, proč je na Floridě v oficiálních dokumentech zakázáno používat výraz „klimatická změna“ a jak by si měli nejen vědci pěstovat schopnost být otevření novým poznatkům?
• Reportáž Ondřeje Soukupa z pražského veletrhu ruských exilových nakladatelů; jak ruští milovníci knih a odpůrci války proti Ukrajině reagují na tažení Kremlu proti nezávislé literatuře, jak se s cenzurou vyrovnávají nakladatelé, kteří v Rusku zůstali, a jaká je situace těch, kteří odešli do exilu?
• Text Petra Fischera o spisovateli a výtvarníkovi Jiřím Kolářovi, od jehož narození tento týden uplynulo 110 let, a o knižním vydání Kolářových nově objevených deníkových zápisků Nalezený deník. Záznamy z let 1957–1958; co tyto texty vypovídají o osobnosti jejich autora i o době, v níž vznikaly?
• Text Jakub Šofara o spisovateli Josefu Škvoreckém, který by se zítra dožil sta let, a o jeho právě vydávané, dříve nepublikované próze Život v našem městě; v čem spočívá výjimečnost autora, který podle svých slov psal proto, že ho to baví, a ne aby se stal velkým spisovatelem?
• Sloupek Štefana Švece věnovaný rovněž výročí Josefa Škvoreckého; proč česká společnosti po listopadové revoluci nikdy tak úplně nepřijala navrátilce z ciziny – a může Škvorecký coby jeden z nejvýznamnějších „odrodilců“ svým odkazem přispět k tomu, abychom krajanům se světovým rozhledem lépe rozuměli?